TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay asgari ücrette rakamı söyledi: ‘7 bin 785 liradan aşağısı olmaz’

Asgari ücretin ne kadar olacağı konusunda herkes merak içinde. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Başkanı Ergün Atalay, katıldığı canlı yayınında asgari ücretin en düşük 7 bin 785 lira olması gerektiğini belirterek, "Bu rakam kırmızı çizgi. Bu rakamın altında bir konuyla ilgili masada olmayız" şeklinde konuştu.

featured

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 7 Aralık’ta, ikinci toplantısını ise 14 Aralık’ta gerçekleştirecek. Milyonlar çıkacak kararı heyecanla beklerken Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Başkanı Ergün Atalay, TRT Haber’de asgari ücrete dair değerlendirmelerde bulunarak 2023 yılında geçerli olacak asgari ücrete ilişkin işçi kesiminin beklentisini açıkladı.

“İŞÇİNİN KIRMIZI ÇİZGİSİ 7 BİN 785 TL”

Hükümet kanadı ve işveren temsilcileriyle bir uzlaşı halinde süreci ilerletmek istediklerini söyleyen Atalay, asgari ücretin en düşük 7 bin 785 lira olması gerektiğini söyledi. Atalay, “Bunun altında bir rakamı kabul etmemiz mümkün değil. Bu rakam kırmızı çizgi. Bu rakamın altında bir konuyla ilgili masada olmayız” dedi.

Benzer Haberler
eae1f562-bcd4-4710-baa1-e838234204d3
AK Parti’den flaş asgari ücret ve EYT açıklaması
asgari ucret 2
2023 asgari ücrete yüzde kaç zam yapılacak? Zam oranları ne zaman açıklanacak
asgari-ucret-2023-beklentisi
Asgari ücret ne kadar olacak? Sendikalar ve patronlar ne istiyor, hükümet ne öneriyor? 8 bin 500 lira beklentisi…

“GIDA DA ARTIŞ YÜZDE 138”

Gıda fiyatlarıyla ilgili de konuşan Atalay, “Gıda da artış yüzde 138. Neyin ne olduğunu biz A’dan Z’ye biliyoruz. Bunlar göz önünde bulundurulmalı ve öyle bir rakam bize getirilmeli. İnsan odaklı bir çalışma olması lazım. Sendikalar, STK’lar, işverenler insan odaklı bir çalışma yapmak mecburiyetinde” ifadelerini kullandı.

“İŞÇİNİN BİR ÇOK SORUNU VAR”

Gündemde işçinin birçok sorunu olduğunu ifade eden Atalay, “EYT var bizim sorunumuz, geçici işçi var bizim sorunumuz, vergi var bizim sorunumuz, iş kazaları var bizim sorunumuz. Bunlar asgari ücret kadar önemli sorunlar” şeklinde konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir