Turizmcinin beklediği haber! Ruslar geliyor…

featured
service

Rusya, Türkiye ile uçuşları ilk olarak 12 Nisan’da alınan kararla 15 Nisan ila 1 Haziran arasında geçici olarak kısıtlamıştı.

Moskova yönetimi, son olarak Türkiye ile uçuşlara yönelik kısıtlamaların 21 Haziran’a kadar uzatılmasına karar vermişti.

Moskova’dan Türkiye açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile Rus yetkililerin görüşmesine dair açıklama geldi.

Açıklamada, “Taraflar, Rusya ile Türkiye arasında hava yolu taşımacılığının tamamen eski haline döndürülmesi konusunda mutabık kaldılar.” denildi.

Rus aşısının üretimi konusu

Ayrıca, iki ülke arasındaki siyasi diyaloğu koruma ve ilgili bakanlıklar arasındaki iletişimin önemine vurgu yapılırken, şöyle denildi:

“Koronavirüs aşısı Sputnik V’nin Türkiye’de üretilmesi dahil olmak üzere, koronavirüsün yayılımının sonuçları ile mücadelede iş birliğinin genişletilmesi ayrı bir önem taşımaktadır.”

“Bunun olmasını çok istiyoruz”

Rusya Turizm Endüstrisi Birliği (RST) Başkanı Andrey İgnatyev ise 21 Haziran sonrasında Türkiye uçak seferlerinin açılıp açılmayacağına dair bilgi olmadığını ve koronavirüsle mücadele merkezinin bu yöndeki kararını beklediklerini söyledi.

İgnatyev, “Rusya Turizm Endüstrisi Birliği’nde 21 Haziran sonrasında Türkiye uçak seferlerinin açılıp açılmayacağına dair bilgi yok, hiçbir yerde yok. Söz konusu bilgi ancak koronavirüsle mücadele merkezi tarafından verilecek. 21 Haziran olarak belirlenen bir tarih var, tur operatörleri merkezin kararına uyuyor ve bilet satışları yapılmıyor. Tarihler temmuza, ağustosa ve ilerisine erteleniyor. Tur rezervasyonları yapılıyor, depozitolar ödeniyor” dedi ve ekledi:

“Müşteriler ödemeler konusunda çok dikkatli ve tur operatörleri, ödemesi yapılan bir turun ücretinin tamamını almamayı tercih ediyor. Merkezin kararını bekliyoruz, bunun olmasını çok istiyoruz”.

Turizmciler, Rus misafirler için gün sayıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, beraberindeki heyetle geçtiğimiz ay Rusya’ya giderek, uçuşların sürdürülmesi ve Rus turistlerin Türkiye’ye güvenli seyahati konularını masaya yatırmıştı.

Türk turizm sektörünün temsilcileri, Rusya ile kısıtlanan uçuşların yeniden başlaması için gün sayıyor.

Ruslar için vazgeçilmez tatil destinasyonu olan Antalya’ya geride bıraktığımız yıl koronavirüse rağmen gelen 3,5 milyon turistin 1,5 milyonunu Ruslar oluşturdu.

Rezervasyon tarihlerine erteleme

Kenti bu yılın ilk dört ayında ziyaret eden 445 bin 671 yabancı turistin 296 bin 131’i de Ruslardan oluştu.

Antalya’da tatil yapmak için rezervasyon yaptıran Rus misafirler, uçuşlara yönelik kısıtlamanın uzatılmasıyla rezervasyonlarını iptal etmeyerek tarihleri erteledi.

Turizmcinin beklediği haber! Ruslar geliyor…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir