Tenis dünyasında tartışmalı karar! Rus ve Belaruslu tenisçiler Wimbledon’a katılamayacak

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal girişimi sebebiyle Rus ve Belaruslu oyuncuların bu yıl Wimbledon'da yarışmasına izin verilmeyecek.

featured
service

Wimbledon, tarihi bir kararla Rus ve Belaruslu oyuncuları bu yıl turnuvaya almayacağını açıkladı.

Tek erkeklerde dünyanın iki numarası Rus Daniil Medvedev ile kadınlarda Belarus’tan dört numaralı isim Aryna Sabalenka, söz konusu durumdan etkilenecek en üst sıradaki oyuncular.

İngiltere’nin başkenti Londra’da 27 Haziran’da başlayacak Wimbledon Tenis Turnuvası, 10 Temmuz’a kadar devam edecek.

Bu arada her iki ülkeden oyuncuların takım oyunlarından men edilmelerinden sonra turnuvada bireysel yarışmasına müsade edilse de ulusal bayrak altında yarışmalarına izin verilmeyecek.

İngiltere Spor Bakanı Nigel Huddleston, daha önce yaptığı açıklamada, Daniil Medvedev’in, Rusya Devlet Başkanı Putin’i desteklemediğine dair “güvence” vermemesi halinde, Wimbledon’dan men edilebileceğini dile getirmişti.

Profesyonel Tenisçiler Birliği (ATP), Kadınlar Tenis Birliği (WTA), ITF ve dört grand slam turnuvası ABD Açık, Avustralya Açık, Fransa Açık, Wimbledon yönetimlerinden ay başında yapılan ortak açıklamayla, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik Belarus destekli saldırısı nedeniyle Rus ve Belaruslu tenisçilerin ikinci bir duyuruya kadar ülkelerinin ismi ve bayrağıyla korta çıkamayacağı belirtilmişti.

Belarus ve Rusya Tenis Federasyonunun ITF üyeliklerinin askıya alındığı, uluslararası takım turnuvalarından men edildiği kaydedilmişti.

Wimbledon Tenis Turnuvası’nın resmi haklarının sahibi olan All England Lawn Tennis Club (AELTC), Belarus ve Rus oyuncuların durumuna ilişkin İngiltere hükümetiyle görüşme halinde olduklarını bildirdi. Bu oyuncuların nihai durumuna ilişkin açıklamanın mayıs ortasında yapılabileceği belirtiltildi.

Tenis dünyasında tartışmalı karar! Rus ve Belaruslu tenisçiler Wimbledon’a katılamayacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir