Bakan Soylu, ‘Güzel bir haberimiz var’ diyerek açıkladı! Tendürek Dağı teröristlerden temizlendi: ‘Bir turuncu ve bir gri terörist sarı torbada’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Tendürek'in teröristlerden tamamen temizlendiğini duyurdu. Bakan Soylu, ''Bir turuncu ve bir gri terörist daha sarı torbada.'' dedi.

featured

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Eren Abluka-32 Operasyonu’nda turuncu ve gri kategorideki 2 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi. Bakan Soylu, ‘Ülkemize ve milletimize güzel bir haberimiz var. Kahraman evlatlarımız, Eren Abluka-32 Operasyonu’nda; bir terör yuvasındaki son 2 teröristi daha etkisiz hale getirerek, tamamen temizledi. Bir turuncu ve bir gri terörist daha sarı torbada.’ ifadelerini kullandı.

Eren Abluka-32 Şehit J.Uzm.Çvş.Mustafa Yıldız 2022-217 operasyonu kapsamında 2 terörist etkisiz hale getirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, operasyonla bir Terör yuvasındaki son 2 teröristi daha etkisiz hale getirildiğini ve Tendürek’in tamamen temizlendiğini duyurdu.

İçişleri Bakanlığı’ndan gelen açıklama ise şu şekilde:

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı koordinesinde, İl Jandarma Komutanlığınca J-SİHA destekli olarak icra edilmekte olan EREN Abluka-32 Şehit J.Uzm.Çvş.Mustafa YILDIZ 2022-217 operasyonu kapsamında, 16 Ağustos’ta Çaldıran ilçesi kırsalında bölücü örgüt mensupları ile çıkan silahlı çatışmada 2 terörist silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirilmiştir. Böylelikle 16 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla Tendürek Dağı Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensuplarından tamamen temizlenmiş oldu.

Operasyonda etkisiz hale getirilen teröristlerden biri Terör Arananlar Listesi’nde Turuncu Kategoride yer alan Evindar kod adlı Tuğba Tambahçeci olduğu tespit edildi.

Teröristin;

– 15 Eylül 2016 tarihinde Doğubayazıt ilçesi Gökçebudak köyünün Küçük tepe Tendürek Dağı istikametinde bulunan Karakuş Tepe Üs Bölgesine saldırı olayına katıldığı,

– 10 Mayıs 2017 tarihinde Doğubayazıt-Çaldıran Karayolu Yılanlı Tepe Üs bölgesine yakın bir mesafeye yerleştirilen EYP’nin patlaması sonucu 1 personelin şehit edilmesi ve 2 personelin yaralanması eylemine katıldığı,

-2016 yılından itibaren Tendürek Dağı bölgesinde yapılan eylemlerin tümüne katıldığı belirlendi.

Etkisi hale getirilen diğer teröristin ise Eylem kod adlı Devlet Taşir olduğu, Terör Arananlarda Gri Kategoride yer aldığı tespit edildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir