AK Partili Mustafa Elitaş: ‘Seçimin ertelenmesi söz konusu değil’

Mustafa Elitaş, "Milletvekillerimiz deprem bölgesinde bulunmak istediler" dedi. Meclis'teki çalışmaların yeniden başlayacağını belirten Elitaş, "İlk gündem maddemiz EYT. Seçimin ertelenmesi söz konusu değil" ifadelerini kullandı.

featured

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. EYT çalışmaları ve seçimlerin ertelenip ertelenmeyeceğine dair tartışmalara değinen Mustafa Elitaş, yaşanan felaket nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 6 Şubat’tan itibaren 21 günlük bir ara verdiğini anımsattı.

28 ŞUBAT’A KADAR ARA VERİLDİ

Milletvekillerimizin büyük bir çoğunluğunun deprem bölgesinde olması sebebiyle siyasi partilerimizin mutabakatı ile TBMM çalışmalarına 28 Şubat 2023 tarihine kadar ara verilmesi kararlaştırılmıştır.

Benzer Haberler
bulent arınç seçimleri erteleyin
Bülent Arınç’tan seçim isteyen muhalefete bombardıman: “Allah’tan korkun, hala enkaz altında cesetler var.
meral-aksener-deprem
Meral Akşener depremzedeleri ziyarete gitti, seçim tarihini konuştu
14-mayis-2023-secim
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan seçim tarihi: ’14 Mayıs 2023′

‘SEÇİMİN ERTELENMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL’

Afet nedeniyle cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin ertelenip ertelenmeyeceğine ilişkin tartışmalar yaşanıyor.

TBMM’de basın mensuplarına konuşan Elitaş, “Seçimin ertelenmesi söz konusu değil.” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimler konusunda 14 Mayıs tarihini işaret ederek, şöyle demişti:

ERDOĞAN’IN MESAJI

10 Mart’ta Cumhurbaşkanı olarak yetkimizi kullanacağız. 60 gün süre var. O süreyi de YSK değerlendirecek. Biz kararımızı 10 Mart’ta açıklayacağız.

TBMM ÇALIŞMALARINA BAŞLIYOR

Öte yandan, Meclis’in yeniden çalışmalarına başlayacağını dile getiren Elitaş, ilk gündem maddesinin, EYT olarak bilinen emeklilikte yaşanan takılanlarla ilgili olacağını söyledi.

‘İLK GÜNDEM MADDEMİZ EYT’

AK Parti yetkilisi, bu konuda diğer partilere destek çağrısında bulunarak şunları ifade etti: “Yarın TBMM Genel Kurulu çalışmalarına başlıyor. İlk gündem maddemiz EYT. Tüm partilerimiz destek verirse EYT ile ilgili 4 maddelik yasa teklifinin görüşmelerine yarın başlar, çarşamba günü de nihayete erdiririz diye düşünüyorum.”

EN DÜŞÜK MAAŞ 5 BİN 500 LİRA

EYT’de herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacak. EYT’lilerin kıdem tazminatına ilişkin Kredi Garanti Fonu’ndan destek verilecek.

Toplamda 5 milyon çalışanı etkileyen düzenlemeye göre 2023 yılında 2 milyon 250 bin kişi emekli olabilecek. 5 bin 500 liranın altında maaş olmayacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir