Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı: ‘Türkiye’nin mülteciye ihtiyacı var’

Türkiye gündeminde mülteci tartışmaları sürerken, tarihçi İlber Ortaylı, “Türkiye’nin mülteciye ihtiyacı var, yaşlanıyoruz” dedi.

featured
service

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, katıldığı televizyon programında son dönemde gündemin ilk sıralarında yer alan ‘mülteciler’ tartışmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Türkiye’nin mülteciye ihtiyacı var” diyen Ortaylı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşlanıyoruz. Dua etmeliyiz ki bünyemiz bu yaşlılığı kaldırmaya müsait. Bize kan verecek, destek verecek unsurlar var. Nasıl İsrail’i Yahudilik besliyorsa bir yerde, nasıl ABD göç ülkesi vasfını koruyorsa -şüpheli ama- bizi de kültürel azınlıklarımız koruyacak, çok açık. Ve biz bu asrın ortalarına kadar kendi demografimiz itibariyle genç ülke olacağı, sonradan da ihtiyarlaşmayacağız onların sayesinde. Bu önemli.

‘KOYUNLARINA, KUZULARINA, DANALARINA KİM BAKACAK?’

Hele Afganları istemeyiz falan. Kim toplayacak senin meyvelerini, koyunlarına, kuzularına, danalarına kim bakacak, bir insan bir şeyi bilir de konuşur. Bir köylere gidip bakın, bakalım köylüler sizin gibi mi düşünüyor adamlar hakkında. Bu gibi şımarıklıkların veya bilmeden konuşmalara şiddetle karşıyım. Ve bunlarla politika yapılmaz”

Tarih profesörü İlber Ortaylı 1915 olaylarını yorumladı: “Soykırım diyen cahildir”

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı: ‘Türkiye’nin mülteciye ihtiyacı var’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir