Sanayici Nuri Doğan: “Suriyeli göçmenler olmasa fabrikalar durur”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşsizlik oranının her geçen gün arttığı Türkiye’de kimi sektörler eleman bulamama yüzünde makineleri durdururken, kimileri de çözümü Suriyeli göçmenlerde buluyor.

Türkiye’nin en büyük iki maske üreticisinden biri olan Ece AŞ’nin genel müdürü Nuri Doğan sanayi firmalarının üretim çalıştıracak eleman bulamadığını belirterek unları söyledi:

“İŞSİZLİKTEN ÇOK BEĞENMEME SORUNU VAR”

“Navlun kriziyle Türkiye’ye sipariş yağmaya başladı. İhracat rekor üstüne rekor kırıyor. Talebe yetişebilmek için makine almak yatırım yapmak yetmiyor. Mavi yakalı çalışana da ihtiyaç duyuyoruz. Türkiye’de işsizlikten çok iş beğenmeme sorunu var. Pandemi ile birlikte talep patladı.

Gel gör ki çalıştıracak adam bulamıyoruz. İŞKUR’a, mahalle muhtarlıklarına ilan veriyoruz. Mühendis için ilana çıksak 1.000 kişi başvuruyor. Ama mavi yaka için bir kişi bile gelmiyor. Özellikle mavi yaka tarafında acil eleman ihtiyacımız var. Seçme şansımız yok. Yüz kızartıcı suçu olmadığı müddetçe herkesi işe alabiliriz. Yeter ki gelsinler. Şu an 100 kişi gelse inanın hepsini istihdam edecek durumdayız.”

“Z KUŞAĞI ZORLUĞA GELMİYOR”

İşçi bulamadıkları için bazı zamanlarda makineleri kapatmak zorunda kaldıklarını dile getiren Doğan, şöyle devam etti:

“Herkes üniversite mezunu olmak istiyor. O zaman da beklenti yükseliyor. Sonuçta sanayide çalışacak elemana ihtiyaç var. Herkes iş adamı olacak herkes mühendis olacak diye bir şey yok. Herkes aynı işi yaparsa sanayide kim çalışacak. Bu insanlara mesleğin dışında iş verseniz kabul etmiyor. Üç beş gün çalışıp kaçıyor. Özellikle Z kuşağı zorluğa gelmiyor. Gençler evde oturmayı tercih ediyor ama çalışmıyor.”

“SURİYELİLER EL ÇEKSİN ELEMAN BULAMAZLAR”

Ece AŞ Genel Müdürü Nuri Doğan sanayideki eleman sıkıntısına karşı “göçmen” önerisinde bulundu.

Doğan “Geçtiğimiz haftalarda bir bakan ‘eğer Suriyeliler olmasa çöker’ demişti. Bu sözün altına imzamı atarım. Şu an Gaziantep ekonomisi şahlanmış durumda. Suriyeliler el çeksin orda da eleman bulamazlar. 1970-80’li yıllarda Almanya’nın işçi aldığı döneme döndük. Biz de ona doğru gidiyoruz. Piyasada mavi yakalılar şu an göçmenler üzerinden dönüyor. Düzenleme yapılırsa Suriyeli göçmenler Türkiye ekonomisine katkı sağlar. Üçüncü dünya ülkelerinden de eleman transfer edebiliriz. Bunu siyasiler cesurca telaffuz etmeli. Bu durum siyasi linç mevzu olmaktan çıkarılmalı. Sosyal medyada sürekli dezenformasyon yapılıyor. Başka çaremiz kalmadı. Realist politikalara dönmeliyiz” diye konuştu.

Sanayici Nuri Doğan: “Suriyeli göçmenler olmasa fabrikalar durur”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.