Sultan Melikşah’ın eşi Zübeyde Hatun kimdir? Tarihteki önemi nedir? ‘Uyanış: Büyük Selçuklu’ Zübeyde Hatun’u kim canlandırıyor?

featured

Bu akşam ekranlara gelen “Uyanış: Büyük Selçuklu” dizisi hakkında en çok konuşulan konulardan biri, baş hatun Zübeyde Hatun oldu. Peki Zübeyde Hatun kimdir, dizide kim canlandırıyor?

Zübeyde Hatun kimdir?

Zübeyde Hatun (ö. 1099, Rey), Büyük Selçuklu İmparatorluğu Sultanı Melikşah’ın eşi, Berkyaruk’un annesidir.

Babası Çağrı Bey’in oğlu Emir Yakuti’dir. Sultan Melikşah ile evlendi. Kocası Melikşah üzerinde etkiliydi. 1081 yılında Berkyaruk’u dünyaya getirdi. Oğlu Berkyaruk Selçuklu Sultanı olunca bir süre sonra kayınbiraderi Tacüddevle Tutuş isyan etti. Berkyaruk’un isyanı bastırıp amcasını öldürmesi üzerine annesini yanına getirmek istedi ancak veziri Müeyyidülmülk buna karşı çıktı. Zübeyde Hatun, Müeyyidülmülk’ün karşı çıktığını öğrenince Fahrülmülk’ün de kışkırtmalarıyla vezire kin beslemeye başladı. Bu durum neticesinde Müeyyidülmülk azledilerek yerine kardeşi Fahrülmülk vezirliğe getirildi. Vezirlikten azledilen Müeyyidülmülk’ün Zübeyde Hatun’a karşı intikam duyguları kabardı. Müeyyidülmülk’ün teşvikiyle isyan edip sultanlığını ilan eden Muhammed Tapar Müeyyidülmülk’ü vezirliğe getirdi. Muhammed Tapar, Rey şehrine geldiğinde Zübeyde Hatun’da oradaydı. Müeyyidülmülk Zübeyde Hatun’u önce hapsetti ardından da öldürttü.

Uyanış Büyük Selçuklu baş hatun olan Zübeyde Hatun kimdir?

Yeni bölüm heyecanla beklenirken Terken Hatun’un yerine gelecek isimde merak edilir oldu. Terken Hatun’un yerine yeni başhatunluk görevini Berkyaruk’un annesi Sultan Melikşah’ın da eşi olan Zübeyde Hatun (Sezin Akbaşoğulları) olacak.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir