Srebrenitsa’da 50 soykırım kurbanı daha bugün törenle toprağa verilecek!

Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da Temmuz 1995'te işlenen soykırımda öldürülen ve kimlik tespiti yapılan 50 soykırım kurbanı daha bugün toprağa verilecek. Bu yıl toprağa verilecek kurbanların en genci öldürüldüğünde 16 yaşında olan Salim Mustafic, en yaşlısı 59 yaşındaki Husejin Krdzic. Potoçari Anıt Mezarlığı’ndaki mezar sayısı da 6 bin 721’e yükselecek. Kurbanları anmak için düzenlenen ‘Barış Yürüyüşü’ne katılan Nermin Leto, “27 yıl önceki katliamın kurbanlarıyla her sene vedalaşıyoruz” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen soykırımda öldürülen ve kimlik tespiti yapılan 50 kurban için öğleden sonra cenaze namazı kılınacak.

Cenaze namazı öncesinde Srebrenitsa Anıt Merkezi’nde soykırımın 27’inci yıl dönümü dolayısıyla anma programı düzenlenecek.

Bu yıl defnedilecek soykırım kurbanlarının en genci öldürüldüğünde 16 yaşında olan Salim Mustafic, en yaşlısı ise 59 yaşındaki Husejin Krdzic.

TOPRAĞA VERİLENLERİN SAYISI 6 BİN 721’E YÜKSELECEK

Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık alanlar, fabrikalar ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar, toplu mezarlara gömüldü.

Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

Bu yılki törenin ardından anıt mezarlıkta toprağa verilen kurbanların sayısı 6 bin 721’e yükselecek.

11 Temmuz 1995’te Sırp askerleri, Srebrenitsa’da 8 bin 372 Boşnak’ı katletti! Srebrenitsa Katliamı’nın 26. yılı…

Srebrenitsa’da 50 soykırım kurbanı daha bugün törenle toprağa verilecek!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.