Semih Sergen neden öldü, hastalığı ne? Semih Sergen kimdir?

Tiyatro oyuncusu ve seslendirme sanatçısı 91 yaşındaki Semih Sergen, Bodrum’da hayatını kaybetti. Ünlü oyuncu Burak ile Toprak Sergen’in babası da olan Semih Sergen’in ölüm haberi, sanat dünyasını yasa boğdu. Peki Semih Sergen neden öldü? Semih Sergen’in hastalığı ne? Semih Sergen kimdir? İşte detaylar…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aynı zamanda Burak Sergen ve Toprak Sergen’in babası olan Semih Sergen, hayata veda etti. Acı haberi sosyal medya hesabından duyuran Burak Sergen, “Canım babacım elveda…” dedi.

Sanatçının cenaze töreniyle ilgili aile tarafından açıklama yapılacağı belirtildi.

Zafer Algöz de “Kıymetli hocam Semih Sergen vefat etti. Başımız sağ olsun. Mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

Toprak ve Burak Sergen kardeşlerin babaları oyuncu Semih Sergen vefat etti

SEMİH SERGEN HAKKINDA

Tiyatro sevgisi çocukluk yıllarında oluşan Semih Sergen, eğitim gördüğü okulun tiyatro kolu başkanı olarak bir bakıma tiyatro hayatına başladı. Daha sonra ailesinin isteğiyle girdiği bahriyelik sınavını kazandı. Ancak aynı zamanda gizlice konservatuvar sınavına da girdi. Yıl 1949’da Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Nurettin Sevin, Mahir Canova, Cüneyt Gökçer gibi ustaların öğrencisi oldu.

Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümünü birincilikle bitirdikten sonra, aradan geçen yıllar içinde pek çok önemli karakteri canlandırdı.

Semih Sergen.jpgg

TÜRKİYE’DE ÇEVRİLEN İLK FOTOROMANDA BAŞROL

Tiyatroda 100’ün üzerinde başrol oynadı, 40’ın üzerinde oyunu sahneye koydu. Oyunlarını topladığı 11 kitabı ve 17 de şiir kitabı vardır. Türkiye’de ilk 45’lik şiir plağını o hazırladı. Bunu çeşitli kasetler ve CD’ler izledi. Türkiye’de çevrilen ilk fotoromanda Işık Yenersu ile başrolü paylaştı. 1958’de “Duvaklı Göl” adlı filmle Yeşilçam’la tanıştı.

Başta “Milli Kültür” dergisi olmak üzere, pek çok gazete ve dergiye yazılar yazan Sergen’in Türk Dili dergisinde şiir ve hikâyeleri kabul edilip yayınladı. Uzun süredir Bodrum’da yaşayan Semih Sergen, kendi ismiyle kurduğu Semih Sergen ve Dostları Tiyatrosu’nu yönetmekteydi.

 

Semih Sergen neden öldü, hastalığı ne? Semih Sergen kimdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.