Selahattin Demirtaş hakkında 8 yıla kadar hapis cezası istendi…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı döneminde Yüksel Kocaman’a yönelik “tehdit” ve “terörle mücadelede görev alan kamu görevlilerini hedef göstermek” suçlamasıyla yargılanmasına devam edildi. Demirtaş’ın Kocaman’a yönelik ifadeleri gerekçe gösterilerek 8 yıla kadar hapsi istendi.

AA’nın aktardığına göre, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, Demirtaş ile tutuklu bulunduğu cezaevinden video konferans yöntemiyle bağlantı kurulurken taraf avukatları ise duruşma salonunda hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı dava dosyasına gelen evrakı okuduktan sonra Demirtaş’a savunması için söz verdi.

Mahkemenin usul eksikliği nedeniyle iddianameyi iade etmesi gerektiğini kaydeden Demirtaş, “Kocaman’a yönelik söz konusu ifadeleri 19. Ağır Ceza Mahkemesindeki savunmamda sarf ettim. O anda suç duyurusunda bulunulmadı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararının ardından suç duyurusunda bulundular” ifadelerini kullandı.

Siyasi saiklerle tutukluluğunun devam ettiğini belirten Demirtaş, Kobani eylemleri sonrasında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca 2014’te HDP Merkez Yürütme Kurulu üyesi 30 kişi hakkında soruşturma açıldığını, o dönem ifadelerinin alınmadığını ancak yıllar sonra aynı delillerle ifade verip yeniden tutuklandığını söyledi.

DEMİRTAŞ: İDDİANAME YARGI ETİĞİNE AYKIRI

Kimseyi hedef göstermediğini kaydeden Demirtaş, Yüksel Kocaman’ın “yargı etiğine aykırı” davranarak iddianame hazırlattığını ifade etti.

Taleplerin alınmasının ardından esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, Demirtaş’ın “tehdit” ve “terörle mücadelede görev alan kamu görevlilerini hedef göstermek” suçlarından 8 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Daha sonra ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Demirtaş’ın esasa ilişkin savunmasını hazırlaması için duruşmayı 9 Nisan’a erteledi.

DEMİRTAŞ NE DEMİŞTİ?

Demirtaş’a yargılandığı bir davada 7-8 Ocak 2020’deki savunması sırasında söylediği şu sözler nedeniyle dava açılmıştı:

“Benimle ilgili operasyonun yürütücüsü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı. İkinci tutuklamayı bizzat örgütleyerek. İkinci tutuklamamın nasıl yapıldığının bütün detaylarını biliyorum. Başsavcı Yüksel Kocaman ve yardımcısı. Haklarında suç duyurusu yaptık. Senin o güvendiğin Saray’dan büyük Allah var Yüksel Kocaman, devran dönüyor. Devran dönüyor, halk var. Sandık kurulduğunda güvendiğin dağlara kar yağacak, bunların hepsinin hesabını yargı önünde vereceksiniz.”

Selahattin Demirtaş hakkında 8 yıla kadar hapis cezası istendi…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.