Ukrayna’dan ‘Savaş uçağınla getir, Avrupa vatandaşlığını kap’ vaadi

Rus devletine bağlı RT kanalı, Ukraynalı ajanların Rusya’nın savaş uçaklarına el koymak için Rus pilotlara para ve hatta Avrupa Birliği vatandaşlığı teklif ettiğini iddia etti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rus istihbaratına dayandırılan habere göre, Ukrayna savaşın başında Rus ordusunun elindeki askeri araçların listesini hazırlayarak bunları ele geçirmek için plan yaptı. Savaş uçaklarını, helikopterleri ve tankları ele geçirmeye çalışan Ukrayna, bu araçları teslim eden Rus askerlere de 1 milyon dolara kadar ödül önerdi.

AVRUPA’DA YAŞAM VAADİ

Ukrayna, özellikle de savaş uçakları için Rus pilotların peşine düştü, onları dijital yollarla takip etti. RT kanalına konuşan bir Rus pilot, ilk başta önerilen para ödülünün şaka olduğunu sandığını, ancak ciddi olduklarını anladığında Rus istihbaratına haber verdiğini söyledi.

Ukrayna’yı destekleyen Avrupalı yetkililerin de kendisiyle beraber diğer pilotlara “Avrupa’da rahat bir hayat” vaadinde bulunduğunu anlatan Rus yetkili, Ukrayna istihbaratının da kendilerine inandığını ve ordunun savunma planıyla ilgili bazı gizli bilgileri bile paylaştığını savundu.

‘DİĞER ASKERLERİ İLAÇLA UYUTMA’ ÖNERİSİ

RT, Ukrayna istihbaratının savaş uçağı kullanmayı bildiğini videoyla kanıtlayan Rus askerlerine de 4 bin ila 7 bin dolar para ödediği iddiasına haberde yer verdi. Pilotlara uçakları kaçırırken diğer Rus askerleri yüksek dozda bayıltıcı etkiye sahip klonidin ilacıyla uyutmalarını tavsiye ettiği de öne sürüldü.

Ukrayna’dan ‘Savaş uçağınla getir, Avrupa vatandaşlığını kap’ vaadi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.