Erdal Erzincan kimdir, nereli? Şarkılar Bizi Söyler konuğu Erdal Erzincan albümleri

Ekranların sevilen müzik programı Şarkılar Bizi Söyler'e konuk olan Erdal Erzincan gündem oldu. Erdal Erzincan kimdir, nereli? Erdal Erzincan'ın albümleri neler?

featured

Erdal Erzincan’ın kim olduğu ve hayatı hakkında bilgiler merak ediliyor. Kanal D ekranlarının sevilen müzik ve eğlence programı Şarkılar Bizi Söyler yeni bölüm konukları arasında yer alan Erdal Erzincan 1971, Erzurum doğumlu Türk halk müziği sanatçısıdır.

Küçük yaşlardan itibaren yaşadığı bölgenin folklorunu gözlemlemeye başladı ve bağlamayla o yaşlarda tanıştı.

ERDAL ERZİNCAN KİMDİR?

Erdal Erzincan 1971, Erzurum doğumlu Türk halk müziği sanatçısıdır.

Küçük yaşlardan itibaren yaşadığı bölgenin folklorunu gözlemlemeye başladı ve bağlamayla o yaşlarda tanıştı. 1981 yılında İstanbul’a yerleşti ve 1985 yılında Arif Sağ Müzik Kursu’nda dersler almaya başladı.

1989 yılında İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümü’ne girdi ve aynı süreçte; Tezenesiz Bağlama Çalma Tekniği (Şelpe) ile ilgili araştırmalar yaptı.

Üniversitedeki tezini ise; Parmak Vurma Tekniğinin Bağlamadaki Uygulanışı ve Notasyonu konu başlığıyla sundu.

ERDAL ERZİNCAN ALBÜMLERİ

1994 yılında yayımlanan Töre adlı ilk solo albümünden sonra sırasıyla; Garip, Gurbet Yollarında, Anadolu (Enstrümantal), Al Mendil, Kervan, Giriftar, Girdab-ı Mihnet, Karasu, Döngü, İki Telin İzinden adlı solo albümleri ve bunların yanında Tolga Sağ ve İsmail Özden ile birlikte Türküler Sevdamız; Tolga Sağ ve Yılmaz Çelik ile birlikte Türküler Sevdamız 2; Tolga Sağ, Yılmaz Çelik ve Muharrem Temiz ile birlikte Türküler Sevdamız 3 adlı albümleri yayımlandı.

şarkılar bizi söyler erdal erzincan instagram

1996 yılında Köln’de Cumhurbaşkanı Roman Herzog’un desteğiyle Arif Sağ ve Erol Parlak ile birlikte; Betin Güneş yönetimindeki Köln Filarmoni Orkestrasıyla bir konser verdi.

Bu konserin repertuvarı da; “Concerto for Baglama” adı altında albüm olarak piyasaya çıktı.

AVUSTURYA CUMHURBAŞKANI’NIN DESTEĞİYLE VİYANA’DA KONSER VERDİ

2004 yılının ilk yarısında Viyana’da; Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer’in desteğiyle Wiener Konzerthaus’ta, Russell McGregor yönetimindeki Ambassade Senfoni Orkestrası’yla birlikte bir konser verdi.

Bu konserde birçok Anadolu ve klasik batı müziği eserini Ambassade Senfoni Orkestrası’yla birlikte çaldı.

2004 yılı sonbaharında İranlı Kemança sanatçısı Kayhan Kalhor’la birlikte konserler verdi ve The Wind adlı enstrümantal bir albüm hazırladı.

Yirmi yılı aşkın bir süredir, kendi adını taşıyan müzik kursunda bilgi ve birikimlerini öğrencileriyle paylaşmaya devam etmektedir. Öğrencilerinden oluşan 25 kişilik “Erdal Erzincan Bağlama Orkestrası” ile yurtiçi ve yurtışında çeşitli konserler verdi, 2013 yılında ise Erdal Erzincan Bağlama Orkestrası adlı bir albüm yayımladı.

2009 yılında Arif Sağ ile birlikte hazırladığı 2 ciltlik “Bağlama Metodu”, 2019 yılında ise kendi bestelerinden oluşan “Bağlama İçin Besteler” adlı kitabı yayımlandı.

ERDAL ERZİNCAN EVLİ Mİ?

2000 yılında kendisi gibi sanatçı ve eğitimci olan Mercan Erzincan ile evli olup bir çocuk babasıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir