Şanlıurfa’da uğradığı darp sonrası diplomasını yırtan Doktor Şeyhmus Baraş yaşadıklarını anlattı

Şanlıurfa'da kendisine saldıranların serbest bırakıldığını öğrenince diplomasını yırtan doktor, yaşadığı dehşeti anlattı. Talihsiz doktor, umudunun kalmadığını belirterek bir daha hekimlik yapmayacağını söyledi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şanlıurfa’da kendisi darp eden hasta yakınlarının serbest bırakıldığını öğrendikten sonra diplomasını yırtarak mesleğini bırakan Doktor Şeyhmus Baraş, yaşadıklarını anlattı.

Dün akşam saatlerinde Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesindeki özel bir tıp merkezine gelen hasta yakınları ile Dr. Şeyhmus Baraş arasında, hakaret yüzünden tartışma çıktı.

Tartışma sonrası hasta yakınları, doktora tekme tokat saldırdı.

Şanlıurfa’da öldüresiye dövülen doktor Şeyhmus Baraj diplomasını yırttı, mesleği bıraktı

BİLİNCİNİ KAYBEDİNCE SALDIRGANLAR GİTTİ

Koridor boyunca hasta yakınları tarafından darbedilen doktorun yere düşüp bilincini kaybetmesiyle saldırganlar uzaklaştı.

Saldırıda başına ve vücudunun farklı bölgelerine darbe alan Baraş, rapor alarak şikayetçi oldu.

O anlar güvenlik kameralarına yansıdı

Doktor Baraş’a saldırı anı ise acil tıp merkezinin güvenlik kamerasınca saniye saniye kaydedildi.

Olayın ardından 4 kişi gözaltına alındı, daha sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Doktor Seyhmus Baras

DİPLOMASINI YIRTIP İSTİFA ETTİ

Saldırganların serbest bırakılmasının ardından adliye önünde diplomasını yırtan doktor, mesleği bıraktığını söyleyerek evine giderken, doktorun arkadaşları ise yırtık diplomanın parçalarını topladı.

SAĞLIK BAKANLIĞI İTİRAZ EDİNCE, TUTUKLANDILAR

Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı, devreye girdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, saldırgan hasta yakınları hakkında verilen adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılama kararına itiraz edildiğini bildirdi.

Karar sonrası tekrar gözaltına alınan 3 kişi, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bir kişinin ise sorgusu sürüyor.

Doktor Seyhmus Baras 5

DEHŞET ANLARINI ANLATTI

Öte yandan doktor Baraş, yaşadıklarını İHA’ya anlattı.

Baraş, “Saat gece 22.00 sıralarında bir çift çocuğunu muayeneye getirmiş. Benim bilgim yoktu bu konuda. Acil tarafında başka bir hasta ile ilgileniyordum. O sırada bilgi işlem görevlisiyle girişin ücretli olmasıyla ilgili bir tartışma yaşanmış. Bunun akabinde çift dışarı çıktıktan sonra çocuğun babası herhalde Kürtçe bilmediğimi düşünerek, biraz hakarette bulundu. Ben de yaptığınız ayıp değil mi deyince kurumda SGK sözleşmesinin pasife alınmasının sinirini, küfür ve darp eylemiyle benden çıkarttı. Bu sırada kurumumuza yakın olan bir kıraathanede kardeşleri ve ağabeyleri de bulunuyordu.

“GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ AYIRANLAR OLMADI”

Bunların da olaya müdahil olmasıyla beraber 5-6 kişi tarafından bir linç girişiminde bulunuldu. Yaklaşık 3-4 dakika sürdü. Bu linç girişimi benim bilincimi kaybetmemle son buldu. Muhtemelen insafa geldiler ve öyle gittiler; yoksa kamera görüntülerinden de gördüğünüz gibi ayıranlar olmadı. Olayın devamında ben devlet hastanesine gidip darp raporu alarak şahıslardan davacı olduğumu belirttim, şikayetçi oldum. Polis ekipleri olaya intikal etikten sonra kamera görüntülerinden teşhis edildiler ve 3 kişi gözaltına alındı.” dedi.

Doktor Seyhmus Baras 3

“BİR DAHA HEKİMLİK YAPMAYACAĞIM”

Zanlıların serbest bırakıldığını duyduğunda adliyeye gittiğini ve orada diplomasını yırttığını söyleyen Baraş, “Sabah erken saatlerde adliyeye sevk edildiler. Adliyede akşam saat 17.00’ye kadar bekletildikten sonra ki ben de o süreçte henüz Viranşehir’deydim, kararın çıkmasını bekliyordum. Kararı duymadan ayrılamamıştım. Saat 17.00’ye 5 dakika kala tutuksuz yargılanmak üzere salıverildikleri haberi geldi. Yani adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar. Ben bu haberi duyunca o linç girişiminden daha ciddi bir travma yaşadım. Psikolojik olarak benim için daha kötü oldu.

“YARIN GELMEMİ SÖYLEDİLER”

Ben de bunun üzerine bir hesap sorma, bilgi alma amaçlı adliyeye gittim. Neden serbest bırakıldılar, Sağlık Bakanı bu yasayı Meclis’ten geçirdi, yani bu darp, darbı da geçtim, linç girişimi bu yasaya geçmese bile tutuklu yargılanmaları gerekiyor.

Yasaya katılım suçları dahil edilmiş olmasına rağmen neden serbest bırakıldılar, neden tutuklu yargılanmıyorlar? 10 dakika önce duruşma sonlanmasına rağmen herkes çıkmış, polis ekipleri içeri giremeyeceğimi, bunu onlara soramayacağımı, yarın gelmemi söyledi.

Doktor Seyhmus Baras 2

“BİR DAHA HEKİMLİK YAPMAYI DÜŞÜNMÜYORUM”

Ben de o an bütün umudumu yitirdiğimi düşünerek diplomamı çıkarttım ve yırttım. Açıkçası bir daha hekimlik yapmayı düşünmüyordum ve şu andan itibaren de düşünmüyorum. Olayın akabinde babam, diplomamın parçalarını yerden toplayıp sosyal medyada paylaşmış. Ondan sonra sosyal medyada gündem olmaya başladı. Sosyal medya üzerinden meslektaşlarım, aileleri ve vatandaşlarımız gündemi büyüttüler, bana destek oldular.” ifadelerini kullandı.

BAKAN KOCA TELEFONLA ARADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kendisini arayıp destek olduğunu söyleyen Baraş, “Olaydan yaklaşık bir gün sonra gece saat 02.00’de Sağlık Bakanımız, beni şahsi telefonundan arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti. Olayın takipçisi olacağını, neden salıverildiklerini kendisinin de anlamadığını, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile yarım saat boyunca görüştüğünü ve bu problemi çözüme kavuşturmaya çalıştığını aktardı. Onun sosyal medya paylaşımının üzerine şahıslar bugün tutuklanıp cezaevine gönderildi. Bu konuda Sağlık Bakanımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

ZANLILARDAN 3’Ü TUTUKLANDI, BİRİ İSE ADLİYEDE

Darbedilen doktorun avukatı Aycan Ceylan, zanlılardan 3’ünün tutuklandığını, birinin ise bugün yakalanarak tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildiğini belirterek, “Saldırganlar, olayın akabinde ilk aşamada sevk edildikleri mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Kamuoyunun gösterdiği tepki olaylara çok ciddi bir şekilde etki etmekte ki bu olayda da etkisini gördük.

Zira kamuoyunun gündemine oturan müvekkilime yapılan saldırı, sağlıkta şiddeti önleme yasasına rağmen tutuklanmayan saldırganlar, Sağlık Bakanlığı’nın devreye girmesi, tüm hekim sendikalarının, Türk Tabipler Odası’nın devreye girmesi ve çok ciddi tepki göstermesi karşısında saldırganlar bugün tekrar gözaltına alındı ve çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandılar.” diye konuştu.

 

Şanlıurfa’da uğradığı darp sonrası diplomasını yırtan Doktor Şeyhmus Baraş yaşadıklarını anlattı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.