Sabah ezanı kaçta okunuyor? İşte Miraç Kandili’nde oruç tutacaklar için il il sahur vakitleri…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mübarek üç aylar olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşan bu çok kıymetli aylar içerisinde önemli gün ve geceler yer almaktadır. Önemli gün ve geceler arasında Regaip Kandili’nin ardından Miraç Kandili gecesi gelmektedir. Peki kandil gecesi oruç tutacaklar için sabah ezanı kaçta okunuyor?

Miraç gecesi islam dini için çok özel bir gecedir. Miraç kelime anlamı itibariyle göğe çıkma, yükselme anlamlarına gelir. İsra ve Miraç hâdisesi, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) hicretinden 18 ay evvel vukû bulmuştur. Miraç hadisesi, Peygamber Efendimiz’in Mescid-i Harâm’dan Mescid-i Aksâ’ya oradan da Allah’ın huzuruna yükseldiği hadiseye denir.

Miraç Kandili 2021 ne zaman?

Miraç Kandili 10 Mart 2021 tarihinde idrak edilecek. Miraç Kandili bu yıl Çarşamba gününe denk geliyor.

Miraç ya da Mirac İslamiyet’te peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) göğe yükselmesi vakasıdır. Arapçada kelime olarak yükseğe çıkma anlamına gelir ve merdiven anlamına gelen uruc kökünden gelmektedir. Mirac olayı hicretten bir yıl ya da onyedi ay önce Receb ayının yirmi yedinci gecesi gerçekleşir. Olayın iki aşaması vardır. Birinci aşamada Peygamberimiz (s.a.s) Mescidül – Haram’dan Beytü’l-Makdis’e (Kudüs) götürülür. Kur’an’ın andığı bu aşama, gece yürüyüşü anlamında “İsra” adını alır. İkinci aşamayı ise Peygamberimiz (s.a.s)’in Beytü’l-Makdis’ten Allah’a yükselişi oluşturur. Mirac olarak anılan bu yükselme olayı Kur’an’da anılmaz, ama çok sayıdaki hadiste ayrıntılı biçimde anlatılır.

Miraç Kandilinde neler yapılmalı?

Miraç Gecesi ve gündüzünü şöylece ihya etmeye çalışmalıyız:

1- Miraç Kandili’nin gündüzünde oruçlu olmak ve kandili böyle karşılamak gerekir. Peygamber Efendimiz “Recep ayında bir gün ve gece vardır ki Receb’in 27. gecesidir. Kim o gün oruç tutar ve geceyi ibadetle geçirirse yüz sene oruç tutmuş ve yüz sene ibadet yapmış gibi olur” buyurdu.

2- Salat ü selâm okumak.

3- Bu mübarek gece kusur ve günahlarımızdan tevbe ve istiğfarda bulunmalıyız. En azından bir tesbih “Estağfirullah” demeliyiz.

4- Namaz kılmak. Bu geceyi namaz kılarak ibadetle geçirmenin sevabı çok büyüktür. Miraç gecesi ve gündüzündeki namazları cemaatle kılmaya son derece gayret göstermelidir. Kaza namazı bulunan kimseler, bu namazlarını kaza etmeye çalışmalıdırlar. Ayrıca tesbih namazı da kılınabilir. Ancak üzerinde kaza namazı bulunan kimselerin bu gibi mübarek gecelerde nafile namaz yerine kaza namazı kılmaları daha yerinde olur. Bu sebeple kaza namazı olan kimseler bol bol kaza namazı kılmalı ve bu gece kılınacak bütün nafile namazları, kaza namazı olarak niyetlenmeli ve öylece kılmalıdırlar.

2021 dini günler takvimi

13 Şubat 2021 Üç Ayların Başlangıcı
18 Şubat Perşembe Regaip Kandili
10 Mart Çarşamba Miraç Kandili
14 Mart Şaban Ayı Başlangıcı
27 Mart Berat Kandili
13 Nisan Ramazan Başlangıcı
8 Mayıs 2021 Kadir Gecesi
12 Mayıs Arefe Günü
13 Mayıs Ramazan Bayramının 1. Günü
14 Mayıs Ramazan Bayramının 2. Günü
15 Mayıs Ramazan Bayramının 3. Günü
19 Temmuz 2021 Kurban Bayramı Arefesi
20 Temmuz Kurban Bayramının 1. Günü
21 Temmuz Kurban Bayramın 2. günü
22 Temmuz Kurban Bayramının 3. Günü
23 Temmuz Kurban Bayramının 4. Günü
9 Ağustos Hicri Yılbaşı
18 Ağustos Aşure Günü
17 Ekim 2021 Mevlit Kandil

10 Mart 2021 sahur vakitleri

Yarın Miraç Kandili için oruç tutacak kişiler, yeme ve içme eylemlerini sabah ezanı ile sonlandıracak. Bazı illerde sabah ezanı vakti şu şekilde:

İstanbul imsak vakti: 05:55
Ankara imsak vakti: 05:40
İzmir imsak vakti: 06:04
Gaziantep imsak vakti: 05:24
Bursa imsak vakti: 05:55

DİĞER İLLERİN İMSAK VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Sabah ezanı kaçta okunuyor? İşte Miraç Kandili’nde oruç tutacaklar için il il sahur vakitleri…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.