Önce havadan, sonra karadan! Rusya’nın Ukrayna’yı işgal planı ve tarihi açıklandı…

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rusya'nın işgali için tarih verirken ülkelerden vatandaşlarına peş peşe 'Ukrayna'yı terk edin' çağrısı geldi. Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden, tahliye için Ukrayna'ya asker göndermeyeceklerini ifade ederek "Amerikalılar ve Ruslar birbirine ateş açarlarsa bu bir dünya savaşı olur" diye konuştu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Çin Olimpiyatları bitmeden Rusya’nın Ukrayna‘yı işgale başlayabileceğini söyledi. Katıldığı bir röportajda ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’daki Amerikalıların ülkeyi derhal terk etmesi yönünde çağrı yaptı. Tahliye için Ukrayna’ya asker göndermeyeceklerini ifade eden Biden, “Amerikalılar ve Ruslar birbirine ateş açarlarsa bu bir dünya savaşı olur” diye konuştu. Japonya ve Güney Kore de vatandaşlarına Ukrayna’dan derhal ayrılmaları yönünde çağrı yaparken İngiltere Savunma Bakan Wallace, “Rusya Ukrayna’yı her an işgal edebilecek durumda” açıklaması yaptı.

BEYAZ SARAY: 24 İLE 48 SAAT İÇİNDE TERK EDİN

Beyaz Saray son olarak yaptığı açıklamada ABD vatandaşlarının önümüzdeki 24 ile 48 saat içinde Ukrayna’yı terk etmeleri gerektiğini duyurdu.

6. FİLO BÖLGESİNE GEMİ TAKVİYESİ

ABD Deniz Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, “ABD Donanması muhripleri USS Sullivans (DDG 68), USS Gonzalez (DDG 66), USS Donald Cook (DDG 75) ve USS Mitscher (DDG 57) Avrupa operasyon bölgesinde faaliyet gösterecek. Görevleri boyunca, ABD Altıncı Filosu’nu ve NATO müttefiklerimizi desteklemek için bir dizi donanma faaliyetine katılacaklar.” ifadelerine yer verildi.

Gemilerin, Virginia’nın Norfolk Limanı ile Florida’nın Mayport Limanı’ndan ayrıldığı belirtilen açıklamada, konuşlandırmaların Rusya’nın atacağı herhangi bir adıma karşı olmadığını ancak 6’ıncı Filo’ya “ek esneklik sağlamak için” yapıldığı ileri sürüldü.

ABD’nin Harry S. Truman uçak gemisi görev grubu Neptune Strike-22 tatbikatı amacıyla Akdeniz’de konuşlu bulunuyor.Neptune Strike-22 tatbikatı 4 Şubat’ta bitmişti.

İŞGAL İÇİN TARİH VERDİ

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Beyaz Saray’da düzenlediği basın brifinginde, Ukrayna krizine ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi. Sullivan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgal konusunda net olarak karar verdiğini şu anda söyleyemeyeceklerini, ancak işgalin her an başlayabileceği konusunda ellerinde güçlü istihbarat olduğunu kaydetti.

“OLİMPİYATLAR BİTMEDEN BAŞLAYABİLİR”

Sullivan, “İstihbarat raporlarına girmeyeceğim ancak daha önce (işgalin) Çin olimpiyatlarından sonra olabileceği spekülasyonunun aksine şu anda açıkça söyleyebilirim ki Olimpiyatlar bitmeden başlayabilir.” değerlendirmesini yaptı.

ÖNCE HAVA VE FÜZE SONRA KARA OPERASYONU

ABD ile NATO müttefiklerinin olası bir işgal karşısında en ağır yaptırımlar ve diğer yollarla Rusya’ya karşı tepkisini ortaya koyacağına vurgu yapan Sullivan, Rusların Ukrayna’ya önce hava ve füze saldırıları yapıp ardından kara operasyonuyla işgalin devam etmesini beklediklerini söyledi.

Sullivan ayrıca, Rusların Kiev’e yönelik ani bir saldırı ile Ukrayna’nın başkentini ele geçirmek isteyebileceklerini iddia etti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ayrıca, gelecek 24 saat ile 48 saatlik süre içinde neler olacağını bilemediklerini, Ukrayna’da işgalin her an başlayabileceğini, Amerikalıların derhal ülkeyi terk etmesi gerektiğini ve işgal durumunda tahliye operasyonu yapmayacaklarını söyledi.

OLİMPİYATLAR 20 ŞUBAT’TA SONA ERECEK

Çin’deki 2022 Pekin Olimpiyat Oyunları, 20 Şubat’ta sona erecek.

BIDEN: RUSLARIN İŞGAL TEHLİKESİ SÜRÜYOR

Amerikan NBC televizyonuna röportaj veren ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’daki krizi ve olası işgal durumunda Washington’ın planlarını anlattı.

Röportajın yayınlanan ilk kısmında Biden, halen Ukrayna’da bulunan ABD’lilere, “Amerikalılar ülkeyi derhal terk etmeli.” çağrısında bulundu ve Rusların işgal tehlikesinin sürdüğünü söyledi.

“BU BİR DÜNYA SAVAŞI OLUR”

Olası bir işgal durumunda ABD’nin ülkede kalan Amerikalılar için (Afganistan’dakine benzer şekilde) Ukrayna’ya asker gönderip göndermeyeceğiyle ilgili soruya yanıt veren Biden, “Böyle bir planımız yok. Amerikalılar ve Ruslar birbirine ateş açarlarsa bu bir dünya savaşı olur. Artık öncekinden çok farklı bir dünyada yaşıyoruz.” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı da önceki gün yayımladığı duyuruda Ukrayna’daki Amerikalılara derhal ülkeyi terk etmeleri çağrısında bulunmuş ve bir tahliye planı uygulanmayacağını belirtmişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ise Afganistan’dakine benzer bir tahliye planlarının Ukrayna için söz konusu olmadığını dile getirmişti.

JAPONYA’DAN ÇAĞRI: DERHAL BU ÜLKEDEN AYRILIN

Japonya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “(Rusya-Ukrayna gerilimi) Gidişatın hızlı şekilde kötüleşebileceğine yönelik giderek artan bir ihtimal bulunuyor.” ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna’ya yönelik seyahat uyarısının en üst seviyeye çekildiği bildirilen açıklamada, Japon vatandaşlarına, derhal bu ülkeden ayrılmaları ve “amacına bakılmaksızın” bu ülkeye seyahatten kaçınmaları tavsiye edildi.

Açıklamada, Ukrayna’ya sınır ülke olan Belarus’ta düzenlenen Rusya-Belarus ortak tatbikatına atıf yapıldı ve Rusya’ya ait askeri gemilerin Karadeniz’de seyrettiği anımsatıldı.

GÜNEY KORE’DEN DE AÇIKLAMA

Newsweek sitesinin haberine göre, Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’daki vatandaşlarını derhal ülkeyi terk etmeleri konusunda uyardı.

Aynı zamanda Bakanlık, Ukrayna’ya seyahat etmeyi planlayanlardan da seyahatlerini iptal etmelerini istedi.

Bakanlık, Ukrayna’daki vatandaşlarından mevcut uçuşlar aracılığıyla derhal güvenli üçüncü ülkelere veya Güney Kore’ye tahliye edilmelerini istedi.

Yetkililer, büyükelçilik personeli de dahil olmak üzere Ukrayna’da en az 341 Güney Koreli bulunduğunu bildirdi.

Önce havadan, sonra karadan! Rusya’nın Ukrayna’yı işgal planı ve tarihi açıklandı…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.