Rumlar provokasyon peşinde! Türk kıta sahanlığına giren Güney Kıbrıs gemisi çıkartıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Doğu Akdeniz’de gerginliği artıracak tek yanlı faaliyetlerini sürdürüyor…

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) alınan bilgiye göre, GKRY tarafından, Nautical Geo araştırma gemisinin faaliyetlerine yönelik 29 Eylül’de NAVTEX yayınlandı.

Büyük bölümü Türk kıta sahanlığı içinde yer alan sahada yapılması öngörülen çalışmanın Türkiye ile koordine edilmemesi üzerine geminin bayrak devleti Malta ve donatan şirketinin olduğu İtalya nezdinde diplomatik kanallardan girişimde bulunuldu.

Bununla birlikte faaliyetin Türkiye ile koordine edilmesi gerekliliği 1 Ekim’de yayınlanan NOTMAR ve NAVTEX ile denizcilere de duyuruldu.

İZİNSİZ İHLAL GERÇEKLEŞTİ

Türkiye’nin bu girişimlerine rağmen Nautical Geo araştırma gemisi, dün sabah saatlerinde Türk kıta sahanlığına izinsiz girme teşebbüsünde bulundu.

TÜRK DONANMASINDAN MÜDAHALE: SAHA DIŞINA ÇIKARILDI

Bunun üzerine Nautical Geo, Akdeniz Kalkanı Harekatı kapsamında bölgede keşif gözetleme faaliyeti icra eden Türk donanmasına ait gemi tarafından sorgulanarak ikaz edildi. Buna rağmen kıta sahanlığına izinsiz girmesi üzerine araştırma gemisi, Türk kıta sahanlığının dışına çıkarıldı.

Nautical Geo araştırma gemisinin geçen hafta Türk kıta sahanlığı içinde yer alan Girit’in doğusundaki sahada izinsiz yapmaya çalıştığı faaliyet de yine Türk Deniz Kuvvetleri unsurlarınca engellenmişti.

Rumlar provokasyon peşinde! Türk kıta sahanlığına giren Güney Kıbrıs gemisi çıkartıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.