Prof. Naci Görür uyarmıştı! Tekirdağ Şarköy’deki deprem büyük İstanbul depreminin habercisi mi?

featured

Malatya ve Elazığ depremini önceden bilen ve dikkatleri üzerine çeken Prof. Dr. Naci Görür Marmara Denizinde olması beklenen büyük deprem ile ilgili korkutan uyarılarda bulundu. 30 yıllık sürenin 21 yılını geride bıraktığımızı ve kalan 10 yıl içersinde en az 7,2 büyüklüğünde büyük bir deprem olacağını belirten Prof. Dr. Naci Görür çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“ÜLKEMİZDE 2 BÜYÜK FAY HATTI VAR”
Türkiye’de 2 adet büyük fay hattı olduğunu ve bunlardan birisinin Tekirdağ açıklarında Marmara Denizinden geçtiğini belirten Prof. Dr. Naci Görür “Kuzey Anadolu Fayı ve Doğu Anadolu Fayı ülkemizde deprem üreten en önemli iki fay zonudur. Bu faylar boyunca yer alan yerleşim alanları zaman zaman büyük depremlere maruz kalırlar.” ifadelerini kullandı.

ORTALAMA 30 YILDA BİR BÜYÜK DEPREM OLUYOR
Fay hatlarının ortalama 30 yılda bir kırılarak büyük depremlere neden olduğunu belirten Prof. Dr. Naci Görür “Büyük depremlerin Kuzey Anadolu Fayı 20. yy. çok sayıda deprem üreterek enerjisini boşaltmıştır. Bu depremler;

1939 Erzincan, 1942 Niksar-Erbaa, 1943 Tosya-Ladik, 1944 Bolu-Gerede, 1957 Bolu-Abant, 1967 Adapzarı-Mudurnu, 1999 Gölcük ve Düzce depremleridir.

Bu depremler ve burada saymadığım diğer bazı depremler sonucu 100 binden fazla insanımız kaybedildi maalesef.” ifadelerini kullandı.

DEPREM RİSKİ DOĞUDAN BATIYA DOĞRU GELDİ
Fay hattının kırıla kılara Marmara’ya kadar geldiğini belirten Prof. Dr. Naci Görür “Depremlerin yerlerine dikkat ederseniz 1939-1999 deprem zinciri Doğudan başlamış Batıya kayarak İstanbul’un kapısına dayanmıştır. Kuzey Anadolu Fayı’ın depremleri doğudan batıya taşıma alışkanlığı vardır.” dedi

EN SON KIRILMA GÖLCÜKTE OLDU
21 yıl önce meydana gelen Gölcük depreminden sonra büyük bir deprem olmadığını belirten Prof. Dr. Naci Görür “En son deprem Gölcük’deydi şimdi hedef Marmara Denizi. Gölcük ve Düzce depremleriyle Maramara’nın altındaki kabuk aşırı yüklendi. 1999 yılından itibaren her an olmak kaydıyla bu kabuk 30 yıl içinde kırılacak (5-10 sene önce veya sonra olabilir). ” dedi.

10 SENE İÇERSİNDE MİNİMUM 7,2 DEPREM OLACAK
Gölcük depreminden bu yana 20 yıl geçtiğini ve 10 yıl içersinde yine büyük bir deprem olacağını belirten Prof. Dr. Naci Görür “İlk 20 sene içerisinde olmadığına göre son 10 yıllık peryotta deprem olma olasılığı %50’den fazlaya çıktı. Marmara’da deprem olasılıkla Kumburgaz kolunda ve minimum 7.2 büyüklüğünde olacak.  Bu dersle ilgili şekilleri ayrı ayrı gönderiyorum.

Sizlerden Kuzey Anadolu Fayı boyunca olan yerleşim alanlarını dikkatlice incelemenizi rica ediyorum.” dedi.

 

ELAZIĞ DEPREMİNİ ÖNCEDEN BİLMİŞTİ
Elazığ ve Malatya’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremi tahmin eden Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Denizi’nde olması beklenen büyük depremle ilgili açıklamaları vatandaşları tedirgin etti.

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremi 3 ay önceden tahmin eden yerbilimi ve deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Elazığ depremi sonrası sosyal medya hesabından yaptığı Marmara Denizi Tekirdağ açıklarındaki deprem tahminleri gündeme bomba gibi düştü.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir