Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Antalyaspor-Beşiktaş maçı oynatılırsa futbolcuların başına neler geleceğini açıkladı

featured

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Radyospor’da yayınlanan Soyunma Odası programına bağlanarak Kenan Başaran’ın sorularını yanıtladı.

Ceyhan, Kenan Başaran’a yaptığı açıklamada, “Yapılan testler PCR testleri… Tanı koymak için sürüntü alınıyor. Koronavirüs hastalığında duyarlılığı çok yüksek değil. Negatif bir sonuç bile kişide kesin bu hastalık yoktur denilmez. Bir kişinin testi pozitif çıkarsa, sonraki 10 test negatif çıksa dahi bunu pozitif olarak kabul etmek gerekiyor.

Negatif çıkan bir kişi için, ‘Tamam kesin negatif’ diyemezsiniz. Antalyaspor’da 60 kişiden 56 kişinin testi pozitif çıkmışsa bunu temize çıkarmak mümkün değil. Pozitif olarak kabul etmek gerekiyor. Bir kişinin testi pozitif çıkmışsa 14 gün karantinada tutmanız gerekiyor. Tekrar test yapılmaması lazım” dedi.

MAÇIN OYNANMA İHTİMALİ VAR MI

İkinci ve üçüncü testlerde testlerin negatif çıkması durumunda maçın oynanma ihtimalini değerlendiren Mehmet Ceyhan, “Bilimsel anlamda büyük bir hata olur. 10 defa da tekrarlasanız başta pozitif çıkan bir testin negatif olduğunu düşünemezsiniz” şeklinde konuştu.

‘Bu lig biter mi’ sorusuna cevap veren Mehmet Ceyhan şunları söyledi:

“Salgın, toplumun bütün damalarını tıkayan bir olay. Ne deprem bu kadar kötüdür, ne savaş. Futbolcu, ‘Benim belirtim yok, oynayabilirim’ diyemez.

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir