Polen filtresi nedir? Polen filtresi ne zaman değişmeli? Polen filtresinin faydaları…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Polen filtresi araç içerisinde yer alan sistemdir. Bu sistem sayesinde araca girebilecek toz ve toprak partikülleri arındırılarak, araç içi hijyen sağlanır. Temizlenmediği zaman filtre tıkanabilir veya arızalanması söz konusu olabilir. Bu nedenle değişim işleminin yapılması gereklidir.

Polen Filtresi Nedir?

Klima sistemi olan araçlarda, hava içeriden dışarıya, aynı şekilde dışarıdan içeriye döngü şeklinde iletilir. Ancak arabanın hareket halinde olması, dışarıdaki kirli hava doğrudan geldiğinde araç içerisini kirletebilir. Buda insan sağlığı için olumsuz etkilere neden olabilir. Polen filtresi, kirli havanın içeriye girmesini engellemek için geliştirilmiştir. Zaman içerisinde filtre dolabilir. Değişiminin dönemsel olarak yapılması gerekir.

Auto King Scaled

Polen Filtresi Ne İşe Yarar?

Polen filtresinin en önemli faydası araç içerisindeki havanın temiz kalmasını sağlamaktır. Bunu dışarıdan aldığı havayı filtre yapısından geçirdikten sonra gerçekleştirir. Hava koşulları ne olursa olsun, polen filtresi sağlam çalıştığında araç içindeki hava solunabilir duruma getirilebilir.

 

Auto King2 Scaled

Polen Filtresi Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Polen filtresinin görevini sağlıklı şekilde yapabilmesi için belli periyotlarla değiştirilmesi gerekir. Bu süre arabanın çalıştığı dönemleri kapsar. Aracın yaptığı her 15 bin kilometrelik yoldan sonra filtrenin değiştirilmesi ve yenisinin takılması gereklidir. Bazı filtreler daha kısa ömürlü olabilir. Filtre değişim zamanlarını belirli işaretlere anlamak mümkündür.

Araç içi soğutma ve ısıtma yapılamıyorsa,

Havalandırmadan gelen hava azalıyorsa, polen filtresinin değişmesi gerektiği zamanın geldiği söylenebilir.

Düzenli olarak bakım yapıldığında araç içi yolcuların sağlığı daha iyi şekilde korunabilir. Bunun için filtrelerin zamanında değiştirildiğinden emin olunmalıdır.

Polen filtresi nedir? Polen filtresi ne zaman değişmeli? Polen filtresinin faydaları…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.