PKK’ya yakınlığıyla tanınan gazeteci Aydın Engin öldü

Geçirdiği ameliyat sonrası oluşan komplikasyonlar nedeniyle bir süredir yoğun bakımda tedavisine devam edilen gazeteci Aydın Engin, 81 yaşında yaşamını yitirdi. Engin, terör örgütü PKK'yı aklamayı maksat edinen yazılarıyla biliniyordu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Safra kesesi sorunu nedeniyle 8 Mart Salı günü ameliyata alınan gazeteci Aydın Engin, ameliyat sonrasında gözlenen sızma nedeniyle 9 Mart Çarşamba günü ikinci bir operasyon geçirmişti. 16 gündür yoğun bakım servisinde tedavi gören Aydın, bugün yaşamını yitirdi.

PKK’YA YAKIN DURDU

Köşe yazarlığı yaptığı son dönemlerde terör örgütü PKK’ya yakın yazıları ve görüşleri ile yoğun eleştiriler alan Engin, 1174 yılında Şam’da vefat eden Haçlıların kabusu ve büyük kumandan Nureddin Zengi’nin CIA ajanı olduğunu iddia etmişti.

YPG ve PKK’yı terör örgütü olarak tanımlamayan Engin “PKK terör örgütü değil, terör eylemlerine başvuran bir siyasi grup” ifadeleriyle büyük tepki çekmişti.

 

AYDIN ENGİN KİMDİR?

1941’de İzmir’in Ödemiş ilçesinde dünyaya geldi. Ortaöğrenimini 1957’de Ödemiş Lisesi’nde tamamladı. Ardından bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenim gördü.

Öğrencilik yıllarında Adalet Cimcoz, Tahir Alangu gibi kimi yazar ve çevirmenlerinin yazılarını daktiloya çekerek geçimini sağlamaya çalıştı ve yazarlık mesleği ile tanıştı. Üniversite öğrenimi sırasında bir yandan da Gençlik Tiyatrosu’nda amatör tiyatroya başladı. Sonrasında hukuk öğrenimini bırakıp tiyatroculuğu meslek olarak seçti.

Yedek subay öğretmenliği sırasında ilk oyunu olan “Aykırı”’yı yazdı. Oyun, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu’nda sahnelendi. Sanatçı, bu toplulukta dramaturg ve oyuncu olarak işe başladı. Aynı yıl, Yılmaz Güney’in özel senaristi olarak çalışmaya başladı. Yeşilçam için pek çok senaryo yazdı ancak imzasını koymadı.

PKK’ya yakınlığıyla tanınan gazeteci Aydın Engin öldü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.