Pervin Buldan, uyuşturucu baronu kocasının ölümünden Tansu Çiller’i sorumlu tuttu

Eski Başbakanlardan Tansu Çiller'in 'Ben milletimi özledim' diyerek siyasete geri dönme sinyali vermesi sonrası HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Çiller'e tepki gösterdi. Terörle mücadelede taviz vermeyen tutumuyla tanınan Çiller'in geri dönüş sinyali HDP-PKK cephesinde endişeyle izleniyor.

featured

Eski Başbakan Tansu Çiller’in siyasete dönüp dönmeyeceği tartışılırken Çiller’in “Bu benim bir borcum. Bu benim üstümde bir vebal” ifadelerini kullanması, siyasete geri döneceği iddialarına hız kazandırdı.

Çiller, yaptığı açıklamada ayrıca “Ben milletimizi özledim” sözlerini de kullandı.

PERVİN BULDAN’DAN SERT TEPKİ

Çiller’in siyasete geri dönme ihtimali başta HDP olmak üzere terörle bağlantılı pek çok kesimi rahatsız etti. Başbakanlığı döneminde bölücü PKK terörüne ve yandaşlarına kan kusturan Çiller’in sözlerine, HDP’li Pervin Buldan tepki gösterdi. Buldan, uyuşturucu baronu kocası Savaş Buldan’ın öldürülmesi olayından dönemin Başbakanı Çiller’i sorumlu tutuyor.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Buldan, ”Tansu Çiller siyasete geri dönüp “Ben artık milletime bir şeyler vermek istiyorum” demiş. Peki bizden aldıklarını nasıl geri vereceksin Tansu hanım?” ifadelerini kullandı.

PERVİN BULDAN’IN KOCASI SAVAŞ BULDAN KİMDİR?

PKK lehine çalışmalar yapan Savaş Buldan, 1964 yılında Yüksekova’da doğdu. 1979’da Hakkari’de meydana gelen olaylar ile ilgisi olduğu gerekçesiyle yargılandı. 1992 senesinde de Nevruz olayları sonucunda gözaltına alınan şahıslara avukat tutarak destek verdi.

 

Daha sonra İstanbul’a gelerek uyuşturucu ticaretine başladı. Bunun yanında elde ettiği gelirleri de örgüte aktardı. 1992 yılında da göz altına alınarak tutuklandı. 2 Haziran 1994’de de İstanbul Yeşilyurt Çınar Oteli’nde yakınlarında  Adnan Yıldırım ve Hacı Karay’la birlikte kaçırıldı. 4 Haziran 1994 tarihinde de Bolu’nun Yığılca ilçesinin Yukarıkaraş köyü yolunda ölü olarak bulundu.

Meral Akşener’de ‘Tansu Çiller’ korkusu: “Parti kurarsa, esamemiz okunmaz”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir