Naci Görür, İstanbul’da zemini en sağlam ve en zayıf yerleri açıkladı

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, "İstanbul'da beklediğimiz deprem minimum 7.2, maksimum 7.6. Bütün hazırlıklar ve senaryolar buna göre yapılıyor" dedi. Prof. Görür, İstanbul'da zemini sağlam ve zayıf olan ilçeleri de açıkladı.

featured

Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’da zemini en zayıf olan ilçenin Ataşehir, en sağlam olan yerin ise Çamlıca olduğunu açıkladı. TV100’de “Sesimi Duyan Var mı?” adlı programa konuk olan Prof. Dr. Görür, “İstanbul’da beklediğimiz deprem, minimum 7,2, maksimum 7,6’dır. Bütün hazırlıklar ve senaryolar buna göre yapılıyor” dedi.

Benzer Haberler
naci görür istanbul depremi şiddeti
Naci Görür: ‘İstanbul Avrupa Yakası’nda depremin şiddeti 9’u bulacak’
naci-görür-deprem-açıklaması
Naci Görür’den 7,4 büyüklüğünde deprem uyarısı: ‘Endişe ediyoruz’
naci görür erzincan deprem
Naci Görür’den Erzincan, Bingöl ve İstanbul için felaket uyarısı

“AVRUPA YAKASI’NDA DAHA FAZLA HASAR OLACAK”

“İstanbul’da 7 büyüklüğünde bir deprem olduğunda eviniz sahile yakın bölgedeyse 9 şiddetinde hissedersiniz” diyen Prof. Dr. Görür şunları dile getirdi; “Avrupa Yakası’nda daha fazla hasar olacak. İstanbul’da depremin şiddetini en az hissedecek ilçeler kuzeydeki yerlerdir. Oralarda da 7-8 şiddetini bulan yerlerde vardır. Istrancalara doğru giderseniz bu daha da düşer.

“ÇAMLICA’DAKİ ZEMİNİ SONDAJLA BİLE ZOR KAZARSINIZ”

Güney’de en fazla 9, Kuzey’de ise 6’ya kadar varır. Eski kayaların olduğu yerler sağlamdır. Özellikle sahilde plaj kumları ve vadilerin olduğu yerler hariç. Pendik, Tuzla, Maltepe, Kartal, Kadıköy’den kuzeye gidince sağlam zeminleri görüyorsunuz. Çamlıca’daki zemini sondajla bile zor kazarsınız.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir