Prof. Dr. Naci Görür: ‘Düzce depremi büyük İstanbul depremini tetikleyebilir’

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, dikkat çeken bir değerlendirme geldi. Görür, Düzce'deki depremin beklenen İstanbul depremini öne almış olabileceğini söyledi.

featured

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Düzce depreminin ardından, bilim ve akıl dışı söylemlerin yayıldığına dikkat çekerek vatandaşlara uyarılarda bulundu.

ÖNGÖRÜSÜNÜ PAYLAŞTI

Düzce depreminin beklenen İstanbul depremini öne almış olabileceğini belirten Görür, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Arkadaşlar, Düzce’de olan son depremden sonra, fısıltı gazetesi şeklinde yakında şu büyüklükle, şu şekilde bir deprem bekleniyor diye bilim dışı, akıldışı söylemlerin yayıldığını duyuyorum. Biliyorsunuz, depremin, yerini, büyüklüğünü ve zamanını önceden bilemiyoruz. Ancak bu ayrıntılardan uzak öngörülerde bulunabiliyoruz.

Örneğin Düzce Depremi Marmara’da beklenen depremi zaman olarak etkileyebilir gibi. Düzce’de büyük bir deprem öngörümüz de yok. Şu anda AFAD’ın tüm ilgili birim ve yetkilileri ile sahada olduğunu ve duruma hakim olduklarını biliyorum.

Yapılacak en doğru şey bilim dışı söylemlerden uzak durarak AFAD’ın telkin ve kararları doğrultusunda hareket etmektir. Sevgiyle.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir