İklim protestocuları 110 milyon dolarlık Monet tablosuna patates püresi fırlattı

İklim protestocuları Pazar günü fosil yakıt çıkarımını protesto etmek amacıyla bir Alman müzesindeki Claude Monet tablosuna patates püresi fırlattı, fakat sanat eserine zarar gelmedi.

featured

Alman hükümetini iklimi korumak ve fosil yakıtları kullanmaktan vazgeçmek için sert önlemler almaya çağıran Last Generation grubundan iki aktivist, Potsdam’daki Barberini Müzesi’nde Monet’nin “Les Meules” adlı tablosuna yaklaşarak tablonun ve altınlarının üzerine kalın bir madde fırlattı.

Grup daha sonra Twitter’da yaptığı bir paylaşımla karışımın patates püresi olduğunu doğruladı. Her ikisi de turuncu yüksek görünürlüklü yelek giyen iki aktivist de kendilerini tablonun altındaki duvara yapıştırdı.

 

Barberini Müzesi Pazar günü daha sonra, tablo camla kapatıldığı için patates püresinin herhangi bir hasara neden olmadığını söyledi. Monet’in “Saman Yığınları” serisinin bir parçası olan tablonun Çarşamba günü tekrar sergilenmesi bekleniyor.

Müze direktörü Ortrud Westheider yaptığı açıklamada, “Aktivistlerin iklim felaketi karşısındaki acil endişelerini anlasam da, taleplerine ağırlık vermeye çalıştıkları araçlar karşısında şok oldum” dedi.

Polis, dpa’ya olaya yanıt verdiklerini söyledi, ancak tutuklamalar veya suçlamalar hakkında daha fazla bilgi hemen elde edilemedi.

Monet tablosu, iklim aktivistlerinin küresel ısınmaya dikkat çekmek için hedef aldığı bir müzedeki en son sanat eseri.

İngiliz Just Stop Oil grubu, bu ayın başlarında Londra’daki Ulusal Galeri’deki Vincent van Gogh’un “Ayçiçekleri”ne domates çorbası attı.

Just Stop Oil aktivistleri ayrıca kendilerini, Leonardo da Vinci’nin Londra Kraliyet Sanat Akademisi’ndeki “Son Akşam Yemeği”nin erken bir kopyasının çerçevesine ve Ulusal Galeri’deki John Constable’ın “Saman Vapuru”na yapıştırdılar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir