Mavera ne demek? Mavera oyuncu kadrosu, konusu, nerede çekildi, gerçek mi? Mavera dizisi Hoca Ahmet Yesevi’yi mi anlatıyor?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TRT1 ekranlarında Ramazan ayına özel olarak yayınlanacak yeni bir dizi başladı. Ramazan ayı boyunca ekranlara gelecek olan dizi, bir mini dizi olarak yayınlanacak. Mavera dizisi, İslamiyet’i Türklere anlatan Ahmet Yesevi ve arkadaşlarının yasadığı olayları konu ediniyor. Peki, Mavera ne demek? Mavera dizisi gerçek mi, konusu nedir? Mavera saat kaçta başlıyor? İşte Mavera oyuncuları ve karakterleri..

MAVERA: HACE AHMET YESEVİ SAAT KAÇTA BAŞLIYOR?

Ramazan ayına özel olarak çekilen Mavera dizisi 12 Nisan Pazartesi günü ilk bölümü ile izleyiciyle buluştu. Dizinin son bölümü ise 12 Mayıs tarihinde yayınlanacak. Mavera dizisi, Ramazan ayı boyunca her gün saat 23.45’de TRT 1 ekranlarında yayınlanacak.

Mavera

MAVERA NEREDE ÇEKİLDİ?

12 Nisan 2021 Pazartesi akşamı yayın hayatına başlayıp, 11 Mayıs Salı akşamı 30. bölümü ile final yapacak olan Mavera dizisinin çekimleri için dizinin konusu ile uygun olarak Konya ilinden yararlanıldı. Dizi çekimlerinin birçoğu Konya’nın Meram ilçesinde Karahüyük Mahallesi’nde gerçekleştirildi.

MAVERA DİZİSİ OYUNCULARI VE KARAKTERLERİ

Masumlar Apartmanı dizisinde Naci karakterine can veren ünlü oyuncu Tansel Öngel, Ramazan ayı boyunca her gün saat 23.45’de TRT 1 ekranlarında yayınlanacak olan Mavera dizisinde “Mahmud” rolüyle seyircinin karşısına çıkıyor.

Korel Cezayirli – Hace Ahmet Yesevi, Görkem Sevindik – Sarı Saltuk, Yusuf Gökhan Atalay,  Necip Karakaya,  Tansel Öngel – Mahmud,  Zara – Kara Leyla, Hasan Küçükçetin – Pehlivan Hamza, Recep Usta – Mansur Ata, Mehmet Korhan Fırat – Şahsuvar, Tansel Öngel – Mahmud, Demircan Kaçel – Yalgız, Erdem Ergüney – Kutluk ,Nur Berfin Çiroğlu – Aytolu, Ferit Kaya – Mervan,  Dilara Yeşilyaprak – Asife,  Nusret Çetinel – Halife Müsterşid, Mehmet Ali Aysin – Urungu, Haydar Köye l- Adnan, Handan Yıldırım – Dadı, Evren Erler – Dübeys Bin Sadaka, Arben Akış – Necip

Mavera2

MAVERA DİZİSİ KONUSU NEDİR?

Ramazan ayına özel olarak Mavera: Hace Ahmet Yesevi dizisini ekranlara getirecek olan kanal, dizide Türk edebiyatının temellerini atan Ahmet Yesevi’nin hayatını konu alıyor.  Yönetmenliğini Doğan Ümit Karaca’nın üstlendiği, tarihteki ilk Alperenlerin hikayesi Mavera, Yusuf Hemedani tarafından Bağdat’a gönderilen Hace Ahmed Yesevi’nin o dönem adeta küçük bir dünya olan Bağdat’ta verdiği dirlik ve beraberlik dersinin mücadelesini anlatıyor.

Avera Dizisi

MAVERA NE DEMEK?

Görülen evrenin ötesi, öteki evren.

Mavera, Arapça dilinden Türkçe’mize geçmiştir. TDK’ye göre, mavera kelimesi anlamı şu şekildedir:

– Öte

– Görülen âlemin ötesi

Mavera ne demek? Mavera oyuncu kadrosu, konusu, nerede çekildi, gerçek mi? Mavera dizisi Hoca Ahmet Yesevi’yi mi anlatıyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.