Rusya sözünü tutmuyor! Mariupol kentindeki geçici ateşkes kararı ertelendi

Ukrayna, Rusya'nın ateşkes ihlali nedeniyle Mariupol ve Volnovaha kentlerindeki tahliye operasyonlarının durdurulduğunu bildirdi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Rusya’nın Azak Denizi kıyısındaki Mariupol kentinde sivillerin tahliyesi için insani koridor açılması amacıyla ilan ettiği geçici ateşkesin ertelendiği bildirildi.
Rusya‘nın Ukrayna‘ya düzenlediği saldırı 10. gününde. Bölgede çatışmalar devam ediyor. Rus askerleri başkente ilerleyişi sürdürürken Kiev’in Hatne köyü bombaların hedefi oldu.

SİVİLLERİN ÇIKMASI İÇİN GEÇİCİ ATEŞKES

Rusya Savunma Bakanlığı, Moskova saatiyle 10.00 itibarıyla Mariupol ve Volnovaha’dan sivillerin çıkması amacıyla geçici ateşkes uygulayacaklarını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Mariupol ve Volnovaha’dan sivillerin çıkması için insani koridorların açıldığı belirtildi.

Hukmhymla0Movgcerhejqw

Söz konusu koridorların Ukrayna tarafı ile anlaşma ile açıldığına işaret edilen açıklamada, “Moskova saatiyle 10.00 itibarıyla Mariupol ve Volnovaha’dan sivillerin çıkması amacıyla geçici ateşkes uygulanacaktır” ifadesine yer verildi.

Rusya’nın RIA haber ajansının şehir yetkililerinin aktardığına göre, sivillerin Ukrayna’nın Mariupol kentinden Moskova saatiyle 12.00 ila 17.00 saatleri arasında ayrılmalarına izin verileceğini söyledi.
Rusya, erken saatlerde Ukrayna’nın güneyindeki Azak Denizi liman kentini kuşatan birliklerinin ateş etmeyi durduracağını ve sivillerin geçişine izin vereceğini söyledi.

MARIUPOL BELEDİYESİ: SİVİLLERİN TAHLİYESİ ERTELENDİ

Ancak Rus ordusunun Mariupol’da ateşkese uymadığı yönünde haberler var. Bu nedenle yerel yetkililer tahliyelerin ertelendiğini söylüyor.

Kiev yönetimi ise Volnovaha’da da ateşkesin durduğunu söyledi.

Ukrayna’da Rus ordusu tarafından kuşatılan Mariupol şehrinin Belediye Başkanı Vadim Boyçenko, dün yaptığı açıklamada, kent halkının 5 gündür bombardıman altında olduğunu, tahliye için güvenlik koridoru oluşturulması gerektiğini söylemişti.

 

Met6Hrv5I06Hurnmeod5Jg

ZELENSKİ: BUGÜNDEN İTİBAREN ÖLENLERİN HEPSİ SİZİN YÜZÜNÜZDEN ÖLÜYOR

Dün düzenlenen NATO zirvesiyle ilgili gece açıklamalarda bulunan Zelenski, sert eleştirilerde bulundu.
Zelenski, yaptığı açıklamada, bugün düzenlenen NATO zirvesini, “zayıf ve kafaları karıştıran bir zirve” olarak niteledi.

Herkesin Avrupa için özgürlük mücadelesini bir numaralı hedef olarak görmediğinin açık olduğu bir zirve gerçekleştirildiğini” belirten Zelenski, şöyle devam etti: NATO ülkelerinin, güya Ukrayna üzerindeki gökyüzünü uçuşa kapatmakla Rusya’nın NATO’ya karşı doğrudan saldırganlığını kışkırtacağı yönünde bir masal oluşturduklarına inanıyoruz. Bu, kendi kendine hipnoz. Bugünden itibaren ölenlerin hepsi sizin yüzünüzden ölüyor.

Rusya sözünü tutmuyor! Mariupol kentindeki geçici ateşkes kararı ertelendi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.