LGS’de şaibe iddiaları! Bazı soruların bir yayınevine ait kitapçık ile benzerlik göstermesine öğrenci ve velilerden tepki: #lgsiptal

featured
service

Tüm itirazlara karşın koronavirüs gölgesinde gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sınavı’nın (LGS) ardından, “Şaibe” iddiaları ortaya atıldı.

Sınavda çıkan çok sayıda sorunun özel bir yayınevince basılan deneme testlerindeki sorularla benzer olduğu belirtilirken öğrenciler, “Sınav iptal edilsin” çağrısında bulundu.

Şube müdürünün oğluyla görüşmesine inceleme

Bilecik’te ise LGS sınavı arasında İl Milli Eğitim Şube Müdürü Cuma İvrendi ile eşinin okul bahçesine alınarak çocuğuyla görüştürüldüğünü öne süren velilerin tepkileri üzerine Valilik konuyla ilgili inceleme başlattı.

Valilikten yapılan açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen Liselere Geçiş Sınavı (LGS) kapsamında ilimiz Murat Hüdavendigar Ortaokulu’nda yapılan Liseye Giriş Sınavı ile ilgili olarak inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna duyuruluyor” denildi.

İddialar Meclis gündemine taşındı

LGS’ye yönelik iddialar TBMM gündemine de taşındı. CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, 2021 LGS sorularının bir yayınevine ait kitapçıkla paralellik gösterdiği iddiasının altını çizerek Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a şunları sordu:

-2021 LGS sorularının bir yayınevine ait kitapçık ile paralellik gösterdiği bilgileri doğru mudur?

-Hangi alanlarda kaç soru bu yayınevinin kitapçığı ile paralellik göstermektedir?

-2021 LGS soruları daha önce herhangi bir alanda yayımlanmış mıdır?

-İptal edilmesi düşünülen soru var mıdır?

-2021 LGS ile ilgili herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

Öğrenci ve velilerden sosyal medya kampanyası

Türkiye genelinde 1 milyon 243 bin 801 öğrencinin katılımıyla Liselere Geçiş Sistemi kapsamında düzenlenen merkezi sınavın ardından, “Sorular önceden biliniyordu” iddiaları gündeme geldi. İki oturum halinde 973 sınav merkezinde gerçekleştirilen merkezi sınavın Matematik testindeki soruların, bir yayınevinin deneme sınavında sorduğu sorularla çok benzer olduğu bildirildi.

Sınava giren öğrenciler, Matematik testinde yer alan 10 sorunun, bir yayınevinin LGS hazırlık kitabındaki sorularla örtüştüğünü aktardı. Öğrencilerin anlattığına göre, deneme testindeki soru kalıpları bire bir alınarak sayılar değiştirilerek öğrencilere soruldu.

Öğrencilerin iddiası üzerine veliler de çocuklarına destek için sosyal medyada kampanya başlattı. İddiaların araştırmasını isteyen veliler ve öğrenciler sosyal medyada #lgsiptal etiketini üst sıralara taşıyarak seslerini duyurmaya çalışıyor.

https://twitter.com/SedenCug/status/1401574721980973062?s=20

https://twitter.com/ImprezaWild/status/1402155043185430529?s=20

LGS’de şaibe iddiaları! Bazı soruların bir yayınevine ait kitapçık ile benzerlik göstermesine öğrenci ve velilerden tepki: #lgsiptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir