Usta karikatürist Latif Demirci hayatını kaybetti

Türkiye'de karikatür sanatının önemli çizerlerinden Latif Demirci 62 yaşında hayatını kaybetti. Hürriyet gazetesinin birinci sayfasında ve ek yayınlarında çizdiği karikatürlerle büyük ilgi gören Demirci, "Press Bey ve Media Hanım", "Muhlis Bey", "Mithat ve Mirsat", "Arap Kadri" gibi tiplemeleriye biliniyordu.

featured

Türk basının önemli çizerlerinden Latif Demirci, 62 yaşında hayatını kaybetti. Latif Demirci yıllardır Hürriyet’in birinci sayfasında ve ek yayınlarda çizdiği karikatürler büyük bir ilgi görüyordu.

Demirci, “Press Bey ve Media Hanım”, “Muhlis Bey”, “Mithat ve Mirsat”, “Arap Kadri” gibi unutulmaz tiplemeleriyle Türkiye’de karikatür sanatının önde gelen isimlerinden biri haline gelmişti.

LATİF DEMİRCİ KİMDİR?

Kariyerine genç yaşta Gırgır ve Fırt dergilerinde yaptığı çizimlerle başlayan Latif Demirci, Fırt’ta ‘Tarzan’ ve Gırgır’da esprilerini Behiç Pek’in bulduğu ‘Muhlis Bey’ tiplerinin çizeri olarak geniş bir hayran kitlesi edindi. Kuruculuğunu yaptığı Hıbır ve onun devamı HBR Maymun dergilerinin kapanmalarından sonra mizah dergiciliğini bırakarak gazeteler ve dergiler için çalışmaya başladı.

90’lı yıllarda yurtiçi ve yurtdışında karikatür sergileri açan Demirci, kitap kapakları, poster ve çizgi film çalışmalarında da bulundu. Nokta, Panorama, Gazete Pazar, Söz gibi yayınların da kadrolarında yer alan Demirci, uzun süredir Hürriyet gazetesi için çalışıyordu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir