KYK borcunun ardından sırada Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) var! İşte EYT için düşünülen 5 formül!

Milyonlarca genci ilgilendiren KYK borcu faizi sorununun çözülmesinin ardından Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) yüz binlerce kişi bu konudaki çalışmalara hız verilmesini bekliyor. Peki EYT ile ilgili hangi formüller üzerinde duruluyor? İşte cevabı...

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hükümetin, toplumun farklı farklı kesimlerinin sorunlarını bir bir çözmesinin ardından Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) kendileriyle ilgili verilecek müjdeli haberi beklemeye başladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 3600 ek göstergenin ardından EYT’liler için de kolları sıvadı ve geri sayım başladı.. Peki EYT ile ilgili hangi formüller üzerinde duruluyor? İşte cevabı…

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya şu ifadeleri kullandı: “Birincisi biliyorsunuz kısmi emeklilik diye tabir ettiğimiz 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar 15 yıllık sigorta süresi ve 3600 günü tamamladıklarında 50 yaşında kadınlar, 55 yaşında erkekler emekli olabiliyordu. Kademeli yaş şartı getirildiği için 23 Mayıs 2014’ten sonra şartları yerine getirenler emekli olabiliyor. Bu durumda erkekler 60 yaş, kadınlar 58 yaşında emekli olabiliyor.

Yani 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olan kadınlar 15 yıllık sigorta süresi ve 3600 günü tamamladıklarında kadınlar 58 erkekler 60 yaşında emekli olabilir.

BİRİNCİ FORMÜL

Birincisi 15 yıl 3600 süresini yerine getiren ve 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlarda emeklilikte yaş şartı aranmayacak. Buna biz kısmi emeklilik şartı diyoruz.

İKİNCİ FORMÜL

İkincisi ise 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar arasında kadınlar 20 yıl, erkekler 25 yıl hizmet süresi aranır. Burada maksimum 5 bin 975 gün prim şartı aranmaktaydı. İkinci alternatif olarak üzerinde çalışılan durum şu; erkekler 25 yıl ve 9 bin günü tamamlamış, kadınlar 20 yıl 7 bin 200 günü tamamlamışsa yaş şartına bakılmaksızın emeklilik formülü üzerinde duruluyor.

“50 YAŞINI TAMAMLAMA FORMÜLÜ ÜZERİNDE DURULUYOR”

ÜÇÜNCÜ FORMÜL

Üçüncüsü biliyorsunuz eskiden 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar 5 bin gün ile 5 bin 975 gün arasın prim ödeme şartı vardı ve yaş şartı yoktu. Burada bir sınırlama getirilmesi söz konusu olabilecek. 50 yaşını tamamlaması formülü duruluyor.

DÖRDÜNCÜ FORMÜL

Dördüncü olarak da bekleme süresinde indirim formülü üzerinde duruluyor. Ben 50 yaşıma geldim tamamlamam gün sayısı 5 bin 975 ise bu süreyi yaşı doldurana kadar beklemem gerekiyor. Yaşı bekleme süresini yarı yarıya düşürme formülü üzerinde duruluyor.

BEŞİNCİ FORMÜL

Beşinci formül ise Avrupa modelidir. Bazı Avrupa ülkelerinde böyle bir uygulama var. 67 yaşında emekli olması gerekirken vatandaş 63 yaşında emekli olma talebinde bulunuyor. Burada maaşında belli bir kesinti yapılarak emekli aylığı bağlanıyor.

Mesela 63 yaşında emeklilik isterse 67 yaşına kadar kesintili emeklilik maaşı alıyor. 67’yi doldurduğu taktirde normal emekliliğe geçiyor. Burada puanlama sistemi var ve bu puanlama sistemini yakalamışsa bundan yararlanabilir.

“5 FORMÜLDEN HANGİSİ UYGUN OLURSA HAYATA GEÇİRİLECEK”

Bu 5 formül üzerinden çalışma yürütülüyor. Bu formüllerden hangisi Türkiye’deki sosyal güvenlik yapısına uygun olursa, sosyal güvenlikte aktif, pasif dengesini bozmayacak ve ilave yük getirmeyecekse bunlardan birisi hayata geçirilecek.

Bu EYT konusu herkesin ağzında herkes bunu konuşuyor. Buna da belli bir formül getirilecek çözüm üretilecek.”

AK PARTİ’DEN EYT MESAJI

Öte yandan konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu şu ifadeleri kullanmıştı: “Biz 2022 bütçe görüşmeleri esnasında 5 adım atacağız demiştik. Asgari ücreti ele alacağız, memur emekli ve işçilerin emekli maaşlarını ele alacağız, 3600 ek göstergeyi yasalaştıracağız, sözleşmeli personel ve EYT’liler ele alacağız demiştik.

Sıra sözleşmeli personelde hemen onun akabinde EYT’de. Ekim’de meclis açılır açılmaz ilk gündemimiz sözleşmeli personeldir. Onu bütçeye kadar halledeceğiz.

2023 bütçesini görüşür görüşmez EYT’yi ele alacağız. Yıl sonuna kadar hepsi bitmiş olacak. EYT ve sözleşmeli personelin düzenlenmesiyle ilgili bütün çalışmalarımızı 2022 yıl sonu itibarıyla bitirip kamuoyu ile paylaşmış olacağız.”

Kaynak: Milliyet

KYK borcunun ardından sırada Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) var! İşte EYT için düşünülen 5 formül!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.