Kuzey Irak’ta düşen helikopterin içinden PKK’lı teröristler çıktı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Duhok'ta dün düşen helikopterde bulunanların bir kısmının terör örgütü PKK mensupları olduğunu duyurdu.

featured

Dün akşam saatlerinde Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi sınırları içinde yer alan Duhok şehrinin Çemanke kasabasına, Eurocopter AS350 Ecureuil tipi askeri genel maksat helikopteri düştü.

Peşmerge yetkilileri, Milli Savunma Bakanlığı ile iletişime geçti. Türk yetkililer, bölgede Türk helikopteri bulunmadığı bilgisini aktardı. Rudaw’ın haberine göre bu gelişmenin ve bilgi transferinin ardından Peşmerge güçleri ve Peşmerge Anti-Terör birimleri, helikopterin enkazına ulaştı.

İÇİNDEN PKK’LILAR ÇIKTI

Enkazda, 3’ü kadın 4’ü erkek, yaşları 25-45 arasında değişen 7 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Peşmerge yetkilileri, yaptıkları incelemeden sonra enkazdaki cesetlerin, terör örgütü PKK’ya ait olduğunu tespit etti.

Rudaw muhabiri Naif Ramazan, helikopterin düştüğü bölgenin 50 metre yakınında bir petrol şirketi bulunduğunu açıkladı. Görgü tanıkları ise, aynı anda iki helikopterin uçtuğunu, birinin düştüğünü ve alev aldığını ifade etti. Helikopter enkazında bir patlama yaşandığı belirtilirken, ilk belirlemelere göre helikopterdeki mühimmatlar patladı.

Düşen Eurocopter AS350 Ecureuil helikopteri, Fransız üretimi. ABD ordusu tarafından sıklıkla kullanılıyor. İngiltere, Fransa ve Avustralya da ordularında bu helikopteri kullanıyor.

PKK’LI HESAPLAR TSK’YA AİT OLDUĞUNU İDDİA ETMİŞTİ

Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, bazı sosyal medya hesaplarında yer alan ‘Irak’ın kuzeyinde TSK’ya ait helikopterin düştüğü’ iddiasının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Bazı internet siteleri ile terör örgütüne yakın birtakım sosyal medya hesaplarında ‘Irak’ın kuzeyindeki Duhok’ta TSK’ya ait helikopterin düştüğüne’ ilişkin iddia yer aldı. Milli Savunma Bakanlığı kaynakları söz konusu iddianın tamamen gerçek dışı olduğunu, TSK’ya ait o bölgede bir Helikopter uçuşunun bulunmadığını kaydetti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir