Korona virüs aşısının etkisi: “Ağır bir akşamdan kalma hissi”

featured

ABD merkezli ilaç devi Pfizer ve BioNTech şirketinin geliştirdiği koronavirüs aşısı 43 bini aşkın kişi üzerinde denenirken, 3’üncü faz denemelerinin yüzde 90 oranında başarılı olduğu belirlendi. Aşı denemelerine gönüllü olarak katılanlardan yan etkileri grip aşısı ile kıyaslarken, bazıları ise ‘ağır bir akşamdan kalma hissi’ olarak tanımladı.

ABD merkezli ilaç devi Pfizer ve BioNTech şirketinin geliştirdiği koronavirüs aşısı dünyanın bir numaralı gündem maddesi oldu. 43 bini aşkın kişi üzerinde denenen ve 3’üncü faz denemelerinin yüzde 90 oranında başarılı olduğu belirlenen aşıyla ilgili gönüllüler konuştu.

Hürriyet’in İngiliz The Mirror gazetesine dayandırdığı habere göre, denemelere gönüllü olarak katılanlardan bazıları aşının yan etkilerini grip aşısı ile kıyaslarken, bazıları ise ‘ağır bir akşamdan kalma hissi’ ile tanımladı.

Denemelerde yer alan isimler arasında olan ABD’nin Missouri eyaletinden 45 yaşındaki Carrie, baş ağrısı, ateş ve vücudunun her tarafında ağrı yaşadığını beyan ederken, ilk dozun ardından yan etkilerin grip aşısına benzer olduğunu, ikinci dozun ardından ise daha şiddetlendiğini söyledi.

Teksas Austin’den Glenn Deshields ise BioNTech’in geliştirdiği aşının yan etkilerini ‘şiddetli bir akşamdan kalma’ hissiyle kıyasladı. 44 yaşındaki Deshields, sonrasında doktoru vasıtasıyla antikor testi yaptırdığını ve sonucun pozitif çıktığını, bu nedenle kendisine placebo (ilaçmış gibi verilen fonksiyonsuz madde) verilmediğini anladığını aktardı.

“HERHANGİ BİR REAKSİYON HİSSETMEDİM”

Kendi bağışıklık reaksiyonun koronavirüs aşısı yapıldığına dair emin olmasını sağladığını belirten Deshields, Pfizer/BioNTech aşısının geniş çaptaki klinik deneyler sırasında yüzde 90’dan fazla etkili olduğuna dair haberden ötürü ‘çok heyecanlandığını’ belirtti

Georgia eyaletine bağlı Roma kentinde Bryan ise kendisine Placebo verildiğini düşünüyor. Mühendis olduğu belirtilen 42 yaşındaki Bryan, ‘Bağışıklıkla ilgili hiçbir reaksiyon hissetmediğini’ belirtti. Haberde, Bryan’a geçen ay koronavirüse yakalananın kızının ardından Covid-19 teşhisi koyulduğu da aktarıldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir