Kılıçdaroğlu’ndan Ümit Özdağ’a yalanlama: ‘Yabancı seçmen sayısı çok az’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, uzun zamandır gündeme getirilen "500 bin Suriyeli oy kullanacak" iddiasını yalanladı. Daha önce CHP başta olmak üzere bazı partiler, medya organları ve ırkçı Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Suriyelilerin büyük bölümünün seçmen yapıldığını iddia etmişti.

featured

Türkiye’de özellikle muhalefet partileri, medyası ve tek politikası ırkçılık olan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, seçimlerde çok ciddi sayıda sığınmacının oy kullanacağı iddiasını gündeme getirmişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, iddiaların gerçeği yansıtmadığını, 100 bin civarında Suriyelinin oy kullanabileceğini açıklamış ama yine iddialar gündeme gelmeye devam etmişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bakan Soylu’nun açıklamasını doğrulayan sözler sarf etti.

“400-500 BİN KİŞİ YOK”

Sözcü’den Ruhat Mengi’ye konuşan Kılıçdaroğlu 400-500 bin kişi gibi yüksek bir sayının olmadığını vurgulayarak şunları söyledi:

“Bizim elimizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulu’nun elinde de yok, her bir seçmeni, ilk kez sandığa gidip oy kullanacak seçmenleri de biliyoruz, evlerini, adreslerini de biliyoruz, doğum yerlerine de bakıyoruz. Suriye doğumlu, Afganistan doğumlu, hepsine bakıyoruz, dolayısıyla kimlere vatandaşlık verildiğini de oradan çıkarabiliyoruz.

Şu anda öyle bir tehlike görünmüyor, veriler var, kaç yabancının oy kullanacağını biliyoruz, 400-500 bin kişi gibi yüksek bir rakam yok, öyle bir rakam geldiğinde onu hemen kamuoyuyla paylaşırız zaten. O konuda çok duyarlıyız.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir