Kerberos sıcakları geliyor! AKOM’dan kritik uyarı

AKOM ve Meteoroloji İstanbul için yüksek sıcaklık uyarısında bulundu. İki gün boyunca hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 6-8 derece üzerinde seyredeceğini belirten AKOM, öğle saatlerinde mecbur kalmadıkça dışarı çıkılmaması gerektiği uyarısı yaptı. Kerberos sıcaklıklarının ülke genelinde etkili olması bekleniyor.

featured

Türkiye genelinde etkili olan sağanak yağış yerini kavurucu sıcaklara bıraktı. İstanbul’a AKOM‘dan sıcak hava uyarısı geldi. İki gün boyunca sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini belirten AKOM, “öğlen saatlerinde dışarı çıkılmama” uyarısı yaptı.

KERBEROS SICAKLARINA DİKKAT

Avrupa Birliği Uzay Ajansı da (ESA) kritik bir uyarıda bulundu. ESA, Avrupa’nın güneyi ve Kuzey Afrika’da Kerberos sıcak hava dalgasının etkili olacağını belirtti. Rekor kıracak sıcaklıkların 48 dereceye kadar çıkabileceğini belirten ESA, Türkiye’nin de söz konusu ülkeler arasında yer aldığını belirtti. ESA’dan yapılan açıklamada, “Güneyden gelen Kerberos (adını Dante’nin Inferno’daki canavardan almıştır) adlı bir antisiklon – yüksek basınç alanı – İtalya’nın büyük bölümünde sıcaklıkların 40°C’nin üzerine çıkmasına neden olacak. Küresel sıcaklığın daha da artması ve daha fazla hava rekorunun kırılması bekleniyor.” denildi.

AKOM’DAN İSTANBULLULARA UYARI

Sıcaklıkların mevsim normallerinin 6-8 derece üzerinde seyredeceğini belirten AKOM, yaşlılar, hamile ve kronik rahatsızlığı bulunanların öğlen saatlerinde mecbur kalmadıkça dışarı çıkmaması uyarısında bulundu. AKOM’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bugün öğle saatleri itibariyle İstanbul başta olmak üzere yurdumuzun batı bölgeleri Orta Akdeniz üzerinden Afrika kökenli yeni ve sıcak hava dalgası altına giriyor. Aynı anda etkili olan iki ayrı sistemin çöl sıcaklarını batı kesimlere taşımasıyla 2 gün boyunca sıcaklıkların mevsim normallerinin 6-8°C üzerine yükseleceği, bölgesel olarak yeni sıcaklık rekorlarının ölçülebileceği tahmin ediliyor. Artan sıcaklıklar ve düşük seyreden nem oranlarının, çalı ve orman yangını riskini de yükselttiğini dikkate alan İBB Ekipleri, 2 gün boyunca nöbet sistemiyle teyakkuzda olacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir