Kılıçdaroğlu duymasın! CHP’li Gürsel Tekin: ‘Suriyeli çocuklara sahip çıkmalıyız’

Suriyeli göçmenler ile ilgili açıklamalarda bulunan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, "Türkiye’de 1 milyon (Suriyeli) çocuk doğdu. Bunlar bizim çocuklarımız." ifadelerini kullandı.

featured

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hükümete geldiklerinde yüzbinlerce insanın katili Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ile anlaşıp Suriyelileri göndereceğini açıklamıştı.

Daha önce İstanbul’un göç haritasını çıkaran CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ise konuyla ilgili Deutsche Welle’ye röportaj verdi.

Tekin verdiği röportajda, Türkiye’de bulunan Suriyeli sığınmacılar hakkında açıklamalarda bulundu.

“TÜRKİYE’DE DOĞAN SURİYELİ ÇOCUKLAR BİZİM ÇOCUKLARIMIZ”

Sağlık Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu “Türkiye’de 754 bin Suriyeli bebek doğdu.” açıklamasını hatırlatan Tekin, “Bana göre bu sayı 1 milyon. Yani bir milyon çocuk Türkiye Cumhuriyeti’nin topraklarında ve hastanelerinde doğdu. Bunlar bizim çocuklarımız; anneleri, babaları, aileleri hangi ülkenin insanı olursa olsun. Bunları nasıl entegre edeceğiz, bu konuda ne yaptınız şimdiye kadar mesela? Bu çocuklar sağlıklı beslenebiliyor mu, eğitim alabiliyor mu, nasıl yerlerde yaşıyorlar? Hiçbir şey yok. Aşama aşama entegre ederseniz elbette olur. Birçok Avrupa ülkelerinde benzerlerini görüyoruz.” şeklinde konuştu.

“YERLEŞİK HÂLE GELEN SURİYELİLERİN GİTMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

Bazı Suriyelilerin gitmesinin mümkün olmadığını açıklayan Tekin, “Geçenlerde toptancıların olduğu bir bölgede 1300 civarında işyeri olduğunu ve 250’sinin Suriyeli iş adamlarına ait olduğunu gördüm. Bunların gitmesi mümkün değil. Bunlar göçmen olmaktan çıkıp seçmen olmuşlar artık. Yerleşik hale gelmişler. Ama sefalet içinde yaşayanların kesinlikle gidebileceğini görüyorum ve hissediyorum. Ama can ve mal güvenliğini böylesi bir coğrafyada bugünden yarına sağlamak ve göndermek mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

“CAN VE MAL GÜVENLİKLERİ SAĞLANIRSA YÜZDE 70’İ GİDER”

Suriyelilerin yüzde 30’unu göndermenin mümkün olmadığını belirten Tekin, “Can ve mal güvenliğini sağlarsanız inanın yüzde 70’i gider, buna hiç tereddütünüz olmasın. Diğer yüzde 30’unu göndermek ise mümkün değil, yerleşik hale gelmiş durumdalar çünkü.” dedi.

Gürsel Tekin’den Kılıçdaroğlu için CHP’de kavga çıkaracak sözler: ‘Bir deli bir taş atmış…’

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir