Kalp pili kullananlar bu uyarıya dikkat! Apple: “iPhone 12 kalp pili olan kişileri etkileyebilir”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Açıklamada; Kablosuz şarj imkanı sağlayan mıknatısların kalp pili olan kişileri olumsuz etkilediği hatta kalp pilinin durmasına neden olabileceği belirtildi.

Kardiyologlardan iPhone 12 için korkutan haber geldi. Henry Ford Kalp ve Damar Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalara göre; iPhone 12‘de MagSafe için yer alan bu mıknatıslar, kalp pili olan kişileri olumsuz etkilediği söylendi. Hatta bazı durumlarda bu mıknatıslardan dolayı kalp pilinin durabileceği de belirtildi.

Geçtiğimiz aylarda Apple‘ın tanıttığı iPhone ailesi, bu modellerde yer alan MagSafe adı verilen özellik sayesinde telefonu kablosuz olarak şarj etmek daha da kolaylaşmıştı. Telefonun arkasında yer alan mıknatıslı bobinler sayesinde MagSafe destekli aksesuarların yapışmasını sağlayan iPhone 12 için uzmanlardan korkutan açkılama geldi.

 

TELEFONUN GÖMLEK CEBİNDE TAŞINMASI CİDDİ RİSK OLUŞTURUYOR

 

HeartRthytm isimli akademik tıp dergisinde yayımlanan çalışmaya katkı sağlayan Gurjit Singh, iPhone 12‘lerde yaşanan bu durumun önemli bir kamu sağlığı sorununa neden olabileceğini belirtirken, telefonun özellikle gömlek cebinde taşınmasının ciddi bir risk oluşturduğunu belirtti.

Apple bu bulgular üzerine kendi internet sitesinde bir uyarı paylaştı. Bu uyarıda da kalp cihazı kullanan kişilerden, iPhone 12 modellerini ve MagSafe cihazları kalp cihazlarından en az 15,5 santimetre uzakta tutmaları istendi.

iPhone 12 nasıl bir telefon:

iPhone 12 mini: 5,4 inç ekran

iPhone 12: 6,1 inç ekran,

iPhone 12 Pro: 6,1 inç ekran,

iPhone 12 Pro Max: 6,7 inç ekran.

Daha büyük lensler ve kare şeklinde arka kamera modülü

12 Pro ve Pro Max LIDAR sensörü nedeniyle 4 daireli kamera modülü

5G nedeniyle önceki modellere kıyasla daha geniş anten olukları

Paslanmaz çelik çerçeveler,

Corning tarafından üretilen seramik gövde

6 metreye kadar su geçirmezlik ve toza dayanıklılık (IP68)

Yeni iPhone modellerinin en büyük tasarım değişikliği iPhone 6’dan bu yana karşımıza çıkan yuvarlak hatlara sahip çerçevelerin ortadan kaldırılması. Paslanmaz çelikten üretilecek çerçeveler, herhangi bir bombeye sahip olmadan cihazın etrafını dolaşıyor. Bu tasarım en son iPhone 4, 5 ve SE modellerinde karşımıza çıkmıştı. Yani Apple bir nevi geçmiş ile bugünü bir araya getirdi.

 

iPhone 12’de Apple, cam yerine Corning tarafından geliştirilen özel bir seramik kullanıyor. Bu maddenin diğer malzemelerden veya herhangi bir camdan daha sert olduğu söyleniyor.

Kalp pili kullananlar bu uyarıya dikkat! Apple: “iPhone 12 kalp pili olan kişileri etkileyebilir”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.