KADES seferberliği! İçişleri Bakanlığı, kadına yönelik şiddetle mücadele için rekora gidiyor

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan KADES, polis ve jandarma ekipleri tarafından marketlerde, evlerde, iş yerlerinde, mukabele toplantılarında, camilerde, tarlalarda ve hatta dağ köylerinde bile kadınlara anlatılıyor. Mart başından bu yana kadar yüzbinlerce kadına tanıtılan KADES uygulaması kadına yönelik şiddetle mücadelede pek çok Avrupa ülkesi tarafından da örnek alınıyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KADES, şiddet mağduru kadınların tek tuşla emniyet teşkilatına ulaşmasını sağlayan ve Türkiye’nin kadına yönelik şiddetle mücadelede en önemli silahı haline gelen bir uygulama. Geçtiğimiz 4 yılda 3,5 milyon kadın tarafından indirilen ve 360 binden fazla ihbar yapılan KADES, başarısı ile Avrupa ülkelerinin de dikkatini çekti.

Fransa ve İngiltere dahil olmak üzere pek çok Avrupa ülkesi, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen KADES uygulamasının benzerlerini faaliyete geçirdi ya da geçirmeye hazırlanıyor.

TARİHİ SEFERBERLİK

2021-2025 yılları arasını kapsayan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele IV. Ulusal Eylem Planı doğrultusunda hazırlanan genelgeyle kadına yönelik şiddetle mücadelede kalıcı ve etkin başarının elde edilmesini hedefleyen İçişleri Bakanlığı, kadın personelleri ile tarihi bir seferberlik başlattı.

Türkiye’nin 81 ilinde pazardan fabrikaya, tarladan markete kadar kadınların olduğu her yeri ziyaret eden polis ve jandarma ekipleri, kadınlara KADES uygulamasını anlatıyor.

Fqokptmwuacivfq

Hazırlanan bilgilendirme broşürlerini kadınlara dağıtan jandarma ve polis ekipleri, kadınlara cep telefonları üzerinden de KADES uygulamasını nasıl indireceklerini ve kullanacaklarını anlatıyor.

Fqy8Imoxsaqrz5S

Ekipler sokak sokak dolaşarak temel bir insan hakkı ihlali olan kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için şiddete karşı sıfır tolerans ilkesi çerçevesinde, şiddete maruz kalan kadınların tedbir kararlarından nasıl yararlanabilecekleri ve nerelere başvuru yapabilecekleri konusunda bilgi veriyor.

Fqy8Sgdx0Aqjtqa

KADINLAR YOĞUN İLGİ GÖSTERİYOR

Evlerinde, iş yerlerinde, pazar ve market alışverişlerinde ve hatta tarlada çalışırken karşılarında kadın güvenlik güçlerini gören hemcinsleri ise yapılan bilgilendirmeden gayet memnun. Uygulama hakkında detaylı bilgi alan ve merak ettiklerini polis ve jandarma ekiplerine soran kadınlar, kadına yönelik şiddet konusunda daha da bilinçli hale geliyor.

Fowsqcnx0Aknpgy

Dünyada bir ilk olan projenin ülke çapında daha da yaygınlaşması için ise tam bir seferberlik hali hakim. Türkiye’nin 81 ilinde en uzak dağ köylerine kadar ulaşan güvenlik güçleri, kadınlara her yerde KADES uygulamasını ve nasıl kullanılacağını anlatıyor.

 

Fngerp3Xiaiqyev

Fpf2Scdwyaifjys

 

KADES NEDİR?

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri biraz da olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır.
Kades
KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar.
Foii0Cvx0Am4Q9E
Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.
Fqzbr0Hxsaackdd Fqzma1Iakayt9Es

 

 

KADES seferberliği! İçişleri Bakanlığı, kadına yönelik şiddetle mücadele için rekora gidiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.