KADEM’in “Sivil Toplum ve Kadın” temalı kadın araştırmaları Kongresi’ne başvurular başladı

KADEM, kadınların kamusal yaşama ve toplumsal kalkınmaya katkılarını sivil toplum yapılanmaları ve toplumsal cinsiyet adaleti odağında bu kez, “Sivil Toplum ve Kadın” başlığıyla değerlendirmeye açıyor.

featured

KADEM, literatüre katkı sağlamak ve üretilen bilgi birikimini yaygınlaştırmak adına her sene, KADEM Kadın

KADEM, kadınların kamusal yaşama ve toplumsal kalkınmaya katkılarını sivil toplum yapılanmaları ve toplumsal cinsiyet adaleti odağında bu kez, “Sivil Toplum ve Kadın” başlığıyla değerlendirmeye açıyor. 2 Kasım 2023 tarihinde 9. kez düzenlenecek Kadın Araştırmaları Kongresi’nde, sivil toplum ve kadın ilişkisi, tarihsel süreçler, sosyal yapılar, etik, estetik ve politik değerler, adalet, kalkınma ve temsiliyet başlıklarının ele alınması planlanıyor. Başkanlığını Uludağ Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Bengül Güngörmez AKOSMAN’ın yapacağı kongrede bildiri sunmak isteyenlerin, bildiri özetlerini 14 Temmuz 2023 tarihine kadar e-mail ile ulaştırması gerekiyor.

Kadın Araştırmaları Kongresi’nde sunulacak bildirilerle; belirlenen başlıklar etrafında fikir alışverişine imkân verilerek bilgilerin ve deneyimlerin paylaşılacağı disiplinlerarası bir tartışma platformunun oluşturulması hedefleniyor. Kongrede aynı zamanda sivil toplum ve kadın ilişkisine dair ülke sosyal politikalarının, yeni stratejilerin ve uygulamaların alt yapısına katkı sağlanması amaçlanıyor.

BİLDİRİ KONU BAŞLIKLARI:

 • Sivil Toplum Kavramı ve Felsefesi
 • Kadın Hareketleri ve Sivil Toplum
 • Resmi İdeoloji- Devlet ve Sivil Toplum
 • Afet ve Sivil Toplum
 • Medya ve Sivil Toplum

ÖDÜL VE ŞARTNAME:

Yapılan başvurular sonunda kongrede sunulmaya değer görülen bildiriler, 11 Ağustos 2023’te ilan edilecek. Birinci makalenin 20.000, ikincinin 15.000 ve üçüncünün de 10.000 TL ile ödüllendirileceği kongreye bildiri başvuruları, kongre@kadem.org.tr adresinden e-posta aracılığı ile yapılabilecek. Bildiri özetlerinin en son 14 Temmuz 2023 tarihine kadar ulaştırılması gerekiyor. Bildirilerinin kabul/ret durumları katılımcılara en geç 28 Temmuz 2023 tarihinde bildirilecek.

Araştırmaları Dergisi öncülüğünde, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi, İbn-i Haldun Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi ortaklığıyla akademik kongre düzenliyor. Bu sene 9. kez düzenlenecek KADEM Kadın Araştırmaları Kongresi’nin teması ise “Sivil Toplum ve Kadın”.

NOTLAR:

 • Değerlendirilmek üzere iletilen bildiri özetleri 750-1000 kelime arasında olmalıdır.
 • Bildiri özetinde araştırmanın yöntemi ve muhtemel bulgularına yer verilmelidir.
 • Sunulmak üzere kabul edilen bildiri özetleri kongre kitapçığında yer alacaktır.
 • Kabul edilen bildiri tam metinleri arasından seçilen ilk üç bildiri ödül almaya hak kazanacaktır.
 • Sunulmak üzere kabul edilen bildiri metinleri, editörlü bir kitap olarak yayınlanacaktır.
 • Kongreye katılım ücretsizdir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir