Jorge Jesus’tan Mesut Özil kararı

Sarı-lacivertli kulübün Portekizli yeni teknik adamı Jorge Jesus, kendisi için düzenlenen imza töreninde Mesut Özil’le ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

featured

Fenerbahçe, Jorge Jesus ile 1 yıllık sözleşme imzaladı. Sarı-Lacivertliler Portekizli teknik direktör için Ülker Stadı’nda imza töreni düzenledi. Törende sözleşmeyi resmen imzalayan Jorge Jesus transfer, Mesut Özil ve beklentileri hakkında açıklamalarda bulundu.

Çok büyük bir kulübe geldiğini ifade eden Jorge Jesus, “Burada olmak benim için büyük bir gurur. Fenerbahçe’nin büyüklüğünü biliyordum. Fenerbahçe’nin Avrupa’nın en büyük kulüplerinden biri olduğunu bilerek geldim. Beklentileri de biliyordum. Buraya maddi sebeplerden dolayı gelmedim. Beni isteyen başka takımlar da vardı. Ben tutkulu bir takımı çalıştırmak istiyordum. Fenerbahçe de tutkulu bir camia. Bu yüzden buradayım.” dedi.

Şampiyonluk yaşamamak için bahaneleri olmadığını ifade eden 67 yaşındaki isim, “Gereken imkanlara sahibiz. Bu sene şampiyon olmak istiyoruz. Ben de bütün tutkumla buradayım. Benim çalışma metodum, Fenerbahçe taraftarına çok benziyor.” şeklinde konuştu.

2013’TEKİ EŞLEŞME YORUMU

2012-13 sezonunda UEFA Avrupa Ligi yarı finalinde Fenerbahçe ile Benfica eşleşti. Sarı-Lacivertliler ilk maçı evinde 1-0 kazanırken, ikinci maçı deplasmanda 3-1 kaybetti.

O dönemin hatırlatılması üzerine tecrübeli çalıştırıcı, “Üzerinden 9 sene geçti. O sene ki Fenerbahçe çok güçlüydü. Şans biraz daha bizden yanaydı.” dedi.

SİSTEM AÇIKLAMASI

Vitor Pereira geçen sezon başında Fenerbahçe’nin başına geçtiğinde 3’lü savunma sistemini oynatmıştı. Pereirea’nın yerine gelen İsmail Kartal ise 4’lü savunmaya dönmüştü.

Jorge Jesus ise kendisine sorulan hangi sistemi tercih edeceği sorusuna, “Oyun hakkında sorular sorulmasının iyi olduğunu düşünüyorum. Tek bir sistemim yok. Her hocanın a ve b planı olması lazımm. En önemli şey sistem olsa da başka önemli noktalar da var. Genellikle kariyerimde 4 4 2 sistemiyle oynadım. Rakibe ve maça göre sisteminizi değiştirebilirsiniz.” şeklinde karşılık verdi.

Slavia Prag maçından itibaren Fenerbahçe maçlarını takip ettiğini söyleyen Jesus, “Yaklaşık 2, 2.5 aydır takımın maçlarını takip ediyorum. Kim Min Jae Avrupa’da her takımın isteyebileceği bir oyuncu. Arda’nın takımımıza yardım edeceği konusunda şüphem yok.” dedi.

Başkan yorumu | “Şu bir gerçek ki buraya gelmemde başkanımız ilk günden beri kararlı bir şekilde istediğini gösterdi. Benim için çok önemliydi. Birkaç kez Portekiz’e geldi. Kararlı insanları severim. Taraftarımız sosyal medyada hakkımda çok şey yazdı. Burası ile daha fazla ilgilenmemi sağladı.”

Mesut Özil Fenerbahçe’deki geleceğiyle ilgili kararını açıkladı!

MESUT ÖZİL YORUMU

Jorge Jesus Mesut Özil hakkında alınan kararın devam edeceğini söyledi.

Mesut Özil’in büyük kariyere sahip olduğunu da söyleyen Portekizli, “Futbolda geçmişiniz çok önemlidir. Hocalar için oyuncular için geçmişte yaptığınız başarılar referansınızı oluşturur. Özil dediğiniz gibi çok iyi bir geçmişe sahip. Kendisi ile alınan kararı aynen devam ettireceğim. Burada önemli olan Jorge Jesus değil, burada önemli olan Mesut Özil değil, burada önemli olan Fenerbahçe!” dedi.

TRANSFER İSTEĞİ

Jorge Jesus Fenerbahçe’nin kaliteli bir kadroya sahip olduğunu söyledi. Deneyimli teknik direktör ön bölgede transfer yapılması gerektiğini ifade etti.

“Kadro devrimi yapmayacağız. 4-5 oyuncu transfer edeceğiz. Kulübün imkanları doğrultusunda elimizden geleni yapacağız. Hem bireysel hem kolektif olarak takımla ilgili gözlemlerimizi, analizlerimizi yaptık. Ama bu transfer döneminde ofansif bölgede yaratıcılık katabilecek oyunculara yöneleceğiz. Bize ön bölgede çözüm olabilecek ve futbolun şov kısmını da yansıtabilecek oyuncular lazım.”

JORGE JESUS NEDEN 1 YILLIK SÖZLEŞME İMZALADI?

67 yaşındaki teknik direktör Portekiz dışında gittiği ülkelerde 1 yıldan fazla sözleşme istemediğini söyledi.

“Hep büyük takımlarda çalıştım. Kontrat konusunda… Portekiz dışında çalıştığımda 1 yıldan fazla kontrat yapmam. Benim için en önemli şey işin sportif kısmı.”

Hakem yorumu | “Hiç şüphe yok ki Türkiye’de kaliteli hakemler olduğunu biliyorum. Sonuç istediğimiz gibi olmadığında suçu hakemlere atmamamız gerekiyor. Benim prensiplerimden biri de bu.”

SEZON HAZIRLIĞI

“Totalde 5 haftamız olacak. Şampiyonlar Ligi ön elemesi olacak. Daha önce bu tarz maçlar oynayacağız. Başkanımızın dediği gibi oyuncularımızı tutmayı becerebilirsek avantaj olacak bizim için. İlk hafta pek sayılmaz, oyuncular milli takımda olacak. 6-7 tane hazırlık maçı oynamak istiyoruz.”

ALEX DE SOUZA İLE GÖRÜŞTÜ MÜ?

Daha önce Brezilya’da çalıştığını hatırlatan Jorge Jesus Alex de Souza ile arkadaş oluğunu ve gelmeden önce Brezilyalı yıldız ile iletişim kurduğunu söyledi.

“Alex’in bu kulüpte tarihi var. O bu kulüp için bir idol. Alex’le gelmeden önce konuştum. Onun burada bıraktığı iz çok önemli. Taraftarlarımız hakkında buraya gelmemde çok önemli bir etken. Benim için çok önemli. Bu stattaki atmosferi gördüm. Büyük takımı büyük yapan şey taraftarlar ve kazandığı kupalardır.”

“Ben oyuncularımdan ilk önce beni büyük bir teknik direktör olarak görmesini isterim. Daha sonra baba olarak görebilirler.”

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir