Joe Biden ‘dijital dolar’ ve kripto para birimlerine ilişkin değerlendirme istedi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, merkez bankası tarafından dijital dolar yaratılması ve kripto paralara ilişkin diğer konularda fayda-risk değerlendirmesi yapılmasına ilişkin talimat verdi.

featured

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Biden’ın Maliye ve Ticaret Bakanlıkları ile diğer kilit devlet kurumlarına talimat göndererek “geleceğin parası” ve kripto para birimlerinin oynayacağı role ilişkin raporlar hazırlanmasını istediği bildirildi.

Beyaz Saray yetkilileri kasım ayında 3 trilyon doları aşan kripto para pazarında ABD’nin ulusal güvenliğini, mali istikrarını ve rekabetçiliğini korumak ve giderek büyüyen siber suç tehdidini bertaraf etmek için geniş kapsamlı incelemeler yapılmasının gerekli olduğunu kaydetti.

Uzmanlar uzun zamandır beklemedeki talimatı, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin artan önemi ve ABD ve küresel finans sistemlerine yönelik potansiyel etkilerinin net şekilde kabul edilmesi olarak değerlendirdi.

Bir Beyaz Saray yetkilisine göre başkanlık talimatı, dijital varlıklara ilişkin Amerikan hükümetindeki uzmanlık ve yetkilerin bütüncül bir yaklaşım içinde bir araya getirilmesi açısından önem taşıyor.

Kriptopara Bitcoin, daha talimata ilişkin açıklamadan önce değer kazanmaya başladı. Bitcoin, yüzde 8,9 artarak 42 bin188 dolara yükseldi. En yüksek hacimli ikinci dijital varlık Ethereum da yüzde 7 artarak 2.759 dolar oldu.

trbtc
BTC
0.56%
777.199,99 TRY
treth
ETH
-2.32%
46.764,76 TRY
trbch
BCH
4.06%
6.962,25 TRY
trxrp
XRP
-0.16%
14,45 TRY
trltc
LTC
-1.41%
1.856,42 TRY
trbnb
BNB
-0.5%
5.995,67 TRY
trsol
SOL
1.07%
666,32 TRY
travax
AVAX
-1.47%
265,30 TRY
trada
ADA
-0.18%
7,33 TRY
trdot
DOT
-1.61%
115,82 TRY
trdoge
DOGE
-0.63%
1,73 TRY
trshib
SHIB
-1.02%
0,00 TRY

Ulusal güvenlik danışman yardımcısı Daleep Singh bir televizyon kanalında yaptığı değerlendirmede kripto para birimlerindeki büyümenin patlama şeklinde olduğunu belirterek bu birimlerin ve dijital varlıkların tüketici güvenliğinden dalgalanmalara kadar insanların bankacılığa erişimini ve Amerikan dolarının küresel ekonomideki önceliğini etkileyebileceğini ifade etti.

Ulusal Ekonomi Konseyi Başkanı Brian Deese ve Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan ise bir açıklama yaparak başkanlık talimatının yenilikçiliğin sorumlu şekilde teşvikiyle birlikte tüketicilere, yatırımcılara ve iş dünyasına yönelik riskleri hafifletme çabasının bir parçası olduğunu vurguladı.

Deese ve Sullivan “geçmişteki finansal yeniliklerin her zaman çalışan ailelere fayda sağlamadığının ve eşitsizliği körükleyerek finansal riski sistematik olarak arttırdığının farkındayız” dedi.

Talimatta öne çıkan ana direktiflerden birinde hükümetin potansiyel bir Amerikan Merkez Bankası Dijital Para Pirimi yani doların elektronik hali için gereken teknolojik altyapıyı değerlendirmesi isteniyor.

Atlantik Konseyi’ne göre, bugüne kadar aralarında Çin’in de bulunduğu 16 ülke merkez bankaları aracılığıyla dijital para birimini piyasaya sürdü. Washington doların Çin’deki üstünlüğünü kaybetmesinden endişe duyuyor.

ABD’li bir idari yetkili şeffaflık, hukukun üstünlüğü ve Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) tam bağımsızlığı gibi temel prensipler sayesinde Amerikan Doları’nın dünyadaki önemli rolünü koruyacağı görüşünde.

Reuters haber ajansına değerlendirmede bulunan yetkili “Uluslararası para sisteminin istikrarı için bir bütün olarak doların her zaman çok önemli bir rolü oldu ve olmaya devam edecek” diyerek yabancı merkez bankalarının dijital para birimlerinin bu üstünlüğü “tehdit etmeyeceğini” dile getirdi.

Talimat FED’i de araştırma ve gelişme çabalarını sürdürmeye teşvik ediyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir