İstanbul için Meteoroloji ve AFAD’dan uyarı: Çok kuvvetli geliyor, günlerce sürecek

Meteoroloji ve AFAD, çok sayıda il için kuvvetli yağış uyarısında bulunurken, sel, su baskını, yıldırım gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiğini bildirdi.

featured

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 5 günlük hava durumu raporunda dikkat çeken illerden biri de İstanbul oldu. Raporun yayınlandığı MGM’nin resmi sitesinden İstanbul için Cumartesi gününe kadar yağmur beklendiği belirtildi.

AFAD’DAN BİRÇOK İL İÇİN UYARI

AFAD, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa, Kütahya ve Bursa’da beklenen kuvvetli yağış nedeniyle, ani sel, su baskını, yıldırım, gibi olumsuzluklara karşı vatandaşlara tedbirli olunması çağrısında bulundu.

AFAD’dan yapılan açıklama şu şekilde;

23 Ağustos Salı günü; Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Balıkesir’in kuzey çevrelerinde yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklenmektedir.

24 Ağustos Çarşamba günü;

Marmara’nın güney ve batısı ile Kuzey Ege’de görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların;

Edirne, Tekirdağ, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa ve Kütahya’da kuvvetli, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Edirne’nin güneyi ile Tekirdağ’ın batısında yer yer çok kuvvetli olması beklenmektedir.

Meteoroloji’den İstanbul’a sel, yıldırım ve dolu uyarısı

Bu hava tahminleri doğrultusunda; Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa, Kütahya ve Bursa Valilikleri’ne meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kıyılarda hortum oluşma riski ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı ilgili birimlerin uyarılması, iletişim kanallarının açık tutulması, ihtiyaç duyulabilecek araç, iş makinesi ve personel planlamasının hazır bulundurulması, teyakkuza geçilerek gerekli tedbirlerin alınması, müdahale planlamasının yapılması, müdahale birimlerinin hazır halde bekletilmesine yönelik gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.

Vatandaşlarımızın da sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına ile hortum gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olması gerektiğini önemle hatırlatıyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir