İstanbul’da DEAŞ operasyonu: 15 şüpheli tutuklandı

MİT ve İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdürlüğü’nün tespitlerinin ardından terör örgütü DEAŞ ile bağlantılı oldukları saptanan 15 kişi gözaltına alındı ve tutuklandı.

featured

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı (MİT) ve İstanbul Emniyeti’ne bağlı olan İstihbarat Şube Müdürlüğü Polisleri; Türkiye Cumhuriyeti Stockholm Büyükelçiliği’nin önünde Kuran-ı Kerim yakılması olayının ardından terör örgütü DEAŞ’ın sözde Horasan Vilayeti’nin (ISKP) sözde lider kadrosu tarafından İstanbul’da bulunan İsveç ve Hollanda Başkonsoloslukları ile Hristiyan ve Musevi vatandaşlara ait ibadethanelere yönelik terör saldırısı talimatı verildiğini tespit etti.

15 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Terör örgütü DEAŞ’a yönelik düzenlenen operasyonlarda 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin terör örgütü DEAŞ ile bağlantılarının bulunduğu fakat başkonsolosluklar ile Hristiyan ve Musevi vatandaşlara ait ibadethanelere yönelik somut bir tehditlerinin tespit edilemediği ifade edildi. 15 şüpheli de tutuklanarak cezaevine teslim edildi.

SOMUT DELİL TESPİT EDİLEMEDİ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce, DEAŞ terör örgütü faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik yürütülen çalışmalarda; MİT ve İstihbarat Şube Müdürlüğü tarafından iletilen bilgiler doğrultusunda; Türkiye Cumhuriyeti Stockholm Büyükelçiliğinin önünde Kuran-ı Kerim yakma olayının ardından, DEAŞ ‘ın sözde Horasan Vilayeti (ISKP) lider kadrosu tarafından İstanbul’da bulunan İsveç Hollanda Başkonsoloslukları ile Hristiyan ve Musevi vatandaşlara ait ibadethanelere yönelik eylem gerçekleştirme talimatı verdiği gerekçesiyle 15 şüphelinin gözaltına alındığı bildirildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin DEAŞ terör örgütü ve çatışma bölgeleriyle bağlantıları bulunduğu belirlenirken, Başkonsolosluklar ile Hristiyan ve Musevi vatandaşlara ait ibadethanelere yönelik somut tehditleri tespit edilemedi. Adli makamlara sevk edilen 15 şüpheli, bugün tutuklanarak Ceza İnfaz Kurumuna teslim edildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir