Irkçı Ümit Özdağ’ın hedef gösterdiği atık kağıt işçileri isyan etti: Provokatörler cezasını çekmeli

Provokatör Ümit Özdağ, İstanbul Yenisahra'da bir çocuğun Afgan sığınmacılar yüzünden trafik kazasında hayatını kaybettiğini iddia ederek sığınmacıları hedef gösterdi. Saldırıya uğrayan işçilerin depoları yakıldı, 3 işçi hastaneye kaldırıldı. Olayların ardından açıklama yapan Geri Dönüşüm İşçileri Derneği, "Dün olduğu gibi bundan sonrada Yenisahra ve tüm mahallelerde bir arada kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz. Bu provokasyonu örgütleyen art niyetli insanlar cezalarını çekmeliler." dedi.

featured

Sığınmacı karşıtlığının dozunu her geçen gün artıran Ümit Özdağ‘ın hedef göstermesi sonrası İstanbul Yenisahra’daki atık kağıt işçilerinin depoları yakıldı, işçiler saldırıya uğradı. Yaşananlara isyan eden Geri Dönüşüm İşçileri Derneği, provokatörlerin cezalarını çekmesi gerektiğini söyledi.

İstanbul Yenisahra’da 15 yaşındaki Selahattin Çelik isimli bir çocuk trafik kazasında yaşamını yitirdi.

ÜMİT ÖZDAĞ SAHNE ALDI

Çelik’in ölümünün ardından Ümit Özdağ Twitter’dan yaptığı paylaşımda “3 Afgan 1 Türk çocuğu sıkıştırıyor, hırpalıyor. Çocuk ellerinden kurtulup kaçmak isterken bir araç altında kalıp ölüyor. Halk öfkeli. Sosyal patlamalar böyle başlar. Bunlar yanardağın patlamadan önce çıkardığı gazlar. Önlem alınmaz ise patlayacak. Zafer Partisi uçurumdan önce son çıkış.” ifadelerini kullanarak Afgan sığınmacıları hedef gösterdi.

ATIK KAĞIT İŞÇİLERİNE SALDIRDILAR, DEPOLARI YAKTILAR

Sosyal medyada yapılan paylaşımların ardından geri dönüşüm depolarının bulunduğu bölgede yürüyüş düzenleyen kalabalık gruplar geri dönüşüm depolarında bulunan atık işçilerine saldırdı. Birçok depoda atıkları ateşe veren saldırganlar 3 Türk işçiyi de yaraladı.

“BİR PARTİ LİDERİ HALKI SOKAĞA ÇAĞIRDI”

Olayların ardından yakılan evlerin önünde konuşan Geri Dönüşüm İşçileri Derneği Başkanı Ali Mendillioğlu ‘bir provokasyon örgütlendiğini ve yoksul halkların birbirine düşman edilmeye çalışıldığını’ söyleyerek, “Bildiğiniz üzere bazı sosyal medya hesapları ve bir partinin lideri sosyal medya üzerinden halkı sokağa çağırdı ya da dolaylı şekilde sokağa çıkmaya teşvik etti” dedi.

Doğruluğu kesin olmayan bir bilgi üzerinden insanların düşmanlaştırıldığını söyleyen Mendillioğlu şöyle devam etti: “Olayın aktardığınız biçimde yaşandığına dair bilgiyi nereden aldınız? Emniyet’ten mi? Görgü tanıklarından mı? Eğer emniyetten aldı iseniz size bu bilgiyi sızdıran emniyet mensupları kimlerdir? Bu soruya cevap vermezseniz açıkça söylüyoruz ki bu haberleri halkı birbirine düşürmek ve çatışma ortamı yaratmak için kasıtlı olarak yayan provokatörlersiniz.

Bu iş sokak eylemlerine, kağıt depolarının yakılmasına, kağıtçıların darp edilmesine ve yağmaya kadar varmışsa ve tüm kamuya mal olmuşsa hayatını kaybeden gencimizin vefatıyla ilgili bir açıklama yapmak gerekiyorsa bu sorumluluk İstanbul Valiliği’ne düşmektedir.”

“BU CESARETİ KİMDEN ALIYORSUNUZ?”

Afganlar yaşadığı gerekçesi ile kağıt depolarını bastılar. Kimlik kontrolü yapma cüretini bile kendilerinde gördüler ve göçmen olmadığını teyit etmelerine rağmen kağıtçı arkadaşlarımızı darp ettiler. Kaldı ki bir insanın göçmen olması darp edilmesi için bir neden değildir. Bir arkadaşımız bıçakla yaralandı. Bazı depolarımız kundaklandı. Bazı depolarımız yağmalandı. Bu vahşeti yaratan güruha sesleniyoruz. Siz kimsiniz kendinizi kimin yerine koyuyorsunuz ki, kimlik kontrolü yapmaya kalkıyorsunuz. Siz kimsiniz kendinizi kimin yerine koyuyorsunuz ki, hem hüküm veriyor hem hükmünüzün cezasını uygulamaya kalkıyorsunuz? Bu cesareti kimden alıyorsunuz?

“KARDEŞÇE YAŞAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Bu sorunu biz yaratmadık. Büyüyen yoksulluğun nedeni göçmenlermiş gibi kolaycı sorunun çözülmeyeceğinin de farkındayız. Yenisahra’da yaşananlar bu tür söylemlerin nasıl ağır sonuçlara yol açabileceğinin canlı bir örneğidir. Hiçbir sorunun çözümü birilerini düşmanlaştırmak ve hedef göstermek olamaz olmamalıdır. Dün olduğu gibi bundan sonrada Yenisahra ve tüm mahallelerde bir arada kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz. Bu ve dayanışma ile birlikte daha güçlü bir şekilde yoksullarla değil yoksullukla mücadelemizi büyüteceğimizi herkesin bilmesini istiyoruz.”

Provokatör Ümit Özdağ ırkçılığı yaymak için yine yalana başvurdu! Türkiye diye paylaştığı görsel İsrail gazetesinde çıktı

Utanmaz Ümit Özdağ’a Fenerbahçe’den ‘Gustavo’ tepkisi

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir