İngiltere, Kur‘an-i Kerim yakan Rasmus Paludan’ın ülkeye girişini yasakladı

Aşırı sağcı politikacı Rasmus Paludan'ın İngiltere'ye gelerek Kuran'ı Kerim yakacağını duyurmasının üzerine İngiltere, Paludan'ın ülkeye girişini yasakladı. Paludan, daha önce İsveç ve Danimarka'da Kur'an-ı Kerim yakma eylemi gerçekleştirmişti.

featured

Aşırı sağcı politikacı Rasmus Paludan, 2023 Ocak ayının sonunda Stockholm’deki Türk büyükelçiliği önünde Kuran yakmış, bu olay İsveç ve Türkiye ilişkilerine etki etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu olay sonrası yaptığı açıklamada Stockholm’ün NATO üyelik başvurusuna destek verilmeyeceğini söylemişti.

Danimarka’da da Kuran-ı Kerim yakma eylemi gerçekleştiren Rasmus Paludan, bu kez de İngiltere’de ramazan ayının ilk günü Kuran-ı Kerim yakacağını duyurdu. Bunun üzerine İngiltereli yetkililer harekete geçti.

İNGİLTERE’YE GİRİŞİ YASAKLANDI

İngiltere parlamentosunda dün İşçi Partisi’nin Milletvekili Simon Lightwood, Ramazan’ın gelişine ve Rasmus Paludan’ın açıklamalarına dikkat çekmesi üzerine İngiltere Güvenlik Bakanı Tom Tugendhat söz alarak Sayın Paludan uyarı listesine eklenmiştir ve bu nedenle Birleşik Krallık’a seyahati kamu yararına elverişli olmayacaktır ve girişine izin verilmeyecektir” açıklamasını yaptı.

”ÜLKEYE GİRİŞİNİN ENGELLENMESİNDEN MEMNUNİYET DUYUYORUM”

​İşçi Partisi’nin Milletvekili Simon Lightwood konuyla ilgili Aşırı sağcı Rasmus Paladan’ın Wakefield’a gelme planlarını duyduğumda gerçekten endişelendim. Hükümetin çağrılarıma kulak verdiğini ve onun ülkeye girişini engellediğini duymaktan memnuniyet duyuyorum”açıklamasını yaptı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir