Ekrem İmamoğlu bildiğiniz gibi! Beceriksizliğini örtmek için bakın ne yaptı?

İBB'nin ulaşıma yüzde 50 zam teklifinin reddedilmesiyle Ekrem İmamoğlu olayı siyasete dönüştürdü. Gerçek, Ulaştırma Bakanlığı'nın açıklamasıyla günyüzüne çıktı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz ay zam gündemiyle bir araya gelen UKOME toplantısında, İstanbul’daki toplu ulaşım ücretlerine zam talep edilmişti.

Yapılan toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yüzde 50’lik bir zam talebinde bulunmuştu.

İBB’NİN YÜZDE 50 ZAM TEKLİFİNE İKİNCİ RET

Oy çokluğuyla reddedilen zam teklifinin ardından bugün yeni bir toplantı daha yapıldı.

İBB yine yüzde 50’lik zam teklifiyle geldi.

Toplantıdan bir kez daha toplu ulaşıma zam yapılmaması kararı çıktı.

“KARARA İMZA ATANLARI KINIYORUM”

Kararın ardından ilk açıklama, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan geldi.

İmamoğlu, Twitter’den yaptığı paylaşımda, İETT’yi, metroyu, deniz ulaşımını, taksi, dolmuş ve otobüs esnafımızı batırmaya yönelik kararlara imza atanları kınıyorum. Bu noktadan sonra İstanbul’da toplu taşımada yaşanacak her türlü sorunun müsebbibi, vicdanını siyasete teslim etmiş malum UKOME üyeleri ve kurumlarıdır.” ifadelerine yer verdi.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI: YÜZDE 32’LİK ZAM TEKLİFİMİZİ İBB KABUL ETMEDİ

Öte yandan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada yüzde 32’lik zam teklifinde bulunulduğu ancak İBB tarafından kabul edilmediğini belirtti.

Açıklamada, Bakanlığın teklifini reddeden İBB’nin yüzde 50 oranında fahiş zam teklifinde bulunulduğu belirtildi.

“YÜZDE 50 ORANINDA FAHİŞ ZAM YAPILMASI TEKLİF EDİLDİ”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“04.04.2022 tarihinde gerçekleştirilen UKOME toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul Kentiçi Toplu Ulaşım Sistemi içerisinde yer alan tüm toplu ulaşım modlarına (İ.E.T.T., Metrobüs, Metro, Marmaray ve Denizyolu Hatlarındaki Elektronik Bilet Ücretleri ile Taksi, Taksi Dolmuş ve Minibüs Ücretlerine) kamu yararına aykırı olarak % 50 oranında fahiş zam yapılması teklif edilmiştir.

Söz konusu teklife ilişkin olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğümüz temsilcisi Serdar YÜCEL tarafından yapılan açıklamada; 2021 yılı içerisinde Toplu Ulaşım Ücret tarifelerine 29 Temmuz 2021 tarihinde % 15, 24 Aralık 2021 tarihinde ise % 36 oranında zam yapıldığı, 04.04.2022 tarihinde gerçekleştirilen UKOME toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce teklif edilen % 50 oranındaki zammın kabul edilmesi halinde (1 tam Elektronik Bilet ücretinin 8,22 TL olmasını sağlayan) son 8 aylık zaman dilimi içerisinde kümülatif % 135’lik artışa neden olunacağını ifade ederek tarafımızca teklif edilen % 32’lik artış sağlayan önerimiz (Elektronik Bilet ücretinin 6,50 TL, Minibüslerde indi bindi ücretinin 5 TL olmasını sağlayan) dikkate alınmayarak İBB tarafından teklif edilen % 50 oranındaki fahiş zammın oylatılması neticesinde Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğümüz temsilcisi olarak şahsım ile birlikte UKOME Kurulu üyelerinin çoğunluğunun oylarıyla bahse konu zam teklifi yüksek bulunarak reddedilmiştir.”

Ekrem İmamoğlu bildiğiniz gibi! Beceriksizliğini örtmek için bakın ne yaptı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.