Süleyman Soylu HAYDİ’yi indirdi

featured

Mobil marketlerde yerini alan Hayvan Durum İzleme mobil uygulaması HAYDİ’ye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘dan destek geldi.
Bakan Soylu, uygulamayı telefonuna indirerek inceledi. HAYDİ uygulaması üzerinden fotoğraflı ve yazılı ihbarda bulunulabiliyor.

 

Ne Olmuştu?

İhbar yapabilmek amacıyla ‘Haydi’ uygulamasının yazılımına daha önce başlanılmıştı. Eylül başında hayata geçmesi planlanan uygulama daha erken tamamlandı. Bu uygulamayla ilgili daha önce uyuşturucu ihbarlarıyla ilgili geliştirilen uygulamada olduğu gibi, kadına şiddette kullanılan yazılımla ilgili ‘Haydi’ uygulamasıyla cep telefonuna indirdikten sonra sisteme kaydolunuyor.Doğa ile ilgili ise veya hayvana karşı suçsa ona göre seçiliyor. İstenirse fotoğraf eklenerek sistem üzerinden otomatik olarak yollanılıp ihbar tamamlanıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ihbarların cep telefonuna ulaştığını daha önce belirtmişti. Bakan Soylu yaptığı açıklamada : “Bu esnada özellikle irtibat kurdum tabi hayvan dostlarıyla. Onlar da bana çok ihbarda bulunuyorlar. Bugün onların da ortaya koyduğu hassasiyeti, biraz sonra bahsedeceğim hayvan dövüşü gibi hiç insanımızın yapmaması gereken, bunları neredeyse bir kumar unsuru olarak kullanmak gibi insanlık dışı davranışla ilgili ihbarlar benim cep telefonuma geliyor. Bana geliyor, ben de hemen emniyet genel müdürümüzle, jandarma genel komutanımızla takip ediyoruz. Bunu da nasip olursa bir sistem haline getiriyoruz. Şu noktaya özellikle vurgulamak isterim. Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Şube Müdürlüğü’nün görev tanımı; hayvanı ve çevrenin doğaya karşı işlenen suçlarla ilgilidir. Hayvanlara yapılan suç kapsamına giren şiddet, bazen haber bültenlerinde gördüğümüz görüntüler, hayvanları kasten yaralama, işkence veya biraz önce bahsettiğim hayvan dövüşü gibi suçlar bu birimin görev tanımı içerisindedir”, demişti.

”Teftiş Kuruluna talimatı verdim”

Teftiş Kuruluna talimat verdiğini belirten Bakan Soylu, “Önemli bir görevimiz daha var, onu da Valilerimize bildiriyorum. Teftiş Kuruluna talimatı verdim. Mülkiye Teftiş Kurulumuz yaptığı teftişlerde kendi teftiş yönetmeliği içerisinde bunu alıyor özellikle Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma konusunda belediyelerin üzerine düşen görevleri yapıp yapmadığını da bu konuda sorumlulukların ne olduğunu da ortaya koyan, yine aynı zamanda kolluk kuvvetlerinin bildirdiği bir takım olaylarda yerel yönetimlerimizin sorumluluğu yerine getirip getirmediği yönünde denetlemeyi yerine getirecektir”, demişti.

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir