İçişleri Bakanı Soylu’dan Uygur Türklerine ‘sınır dışı’ tehdidine açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Sarıyer'deki Çin Konsolosluğu önünde yaşanan olaya ilişkin yaptığı açıklamada, konuyla ilgili tahkikatın başladığını belirtti.

featured

Uygur Türkleri, Doğu Türkistan bölgesindeki baskılara dikkat çekmek için İstanbul’daki Çin Konsolosluğu önünde eylem düzenledi.

Çin’deki ailelerinden haber alamadıklarını belirten grup, basın açıklaması yaparak seslerini duyurmak istedi.

İZİN VERİLMEDİ

Döviz ve pankartlarla toplanan gruba ise polis ekiplerinden izin çıkmadı.

Ekipler, grubun dağılmaması halinde zor kullanacağını söyledi.

‘SINIR DIŞI EDECEĞİZ’

Bu sırada polis amiri olduğu belirtilen bir kişinin ise konsolosluk önünde toplanan Uygur Türklerini sınır dışı etmekle tehdit etmesi dikkat çekti.

Polis amirinin, ”Birazdan zorla süpüreceğiz sizi. Gözaltına alıp sınır dışı edeceğiz.” sözleri görüntülere yansıdı.

‘TAHKİKAT BAŞLATILDI’

Bakan Soylu konuya ilişkin yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Bugün sabah saatlerinde İstanbul’da Çin Konsolosluğu önüne protesto için giden Uygur Türkü kardeşlerimizin yolu kapatması üzerine bölgenin güvenliğini sağlamakla sorumlu arkadaşımızla vuku bulan tartışma bizleri üzmüştür. Elbette ki her ülkenin büyükelçiliğinin güvenliğini sağlamak görevimiz ve sorumluluğumuzdur. Arkadaşlarımızın titizliği bu yüzdendir.

Ancak güvenliği sağlarken kullanılan bazı ifadeler, kastı aşmıştır. Böylesi hassas bir görevde bu şekilde ifadeler kullanmamalıyız. Türk Soylu kardeşlerimize, uzun dönemli ikametten vatandaşlığa kadar nüfus ve vatandaşlık birimlerimizde kurulan özel ofislerde hassasiyet gösteriyoruz, göstermek durumundayız. Bu vesileyle üzüntümüzü ve özrümüzü tekrar belirtiyor, konuyla ilgili tahkikatın başladığını ifade etmek istiyoruz.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir