İçişleri Bakanı Soylu’dan, göç politikası üzerinden oy devşirmeye çalışan Kılıçdaroğlu ve Özdağ’a sert tepki

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Göç İdaresi Başkanlığı personeli ile buluştuğu iftarda Türkiye'nin göç politikasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

featured

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Göç İdaresi Başkanlığı personeli ile iftarda bir araya geldi. Bakan Soylu, burada yaptığı konuşmada, göçmen politikasını siyaset meselesi haline getirenlere tepki göstererek, ‘Türkiye’de, göçmen politikası ve göç politikası üzerinden siyaset yapan, oy devşirmeye çalışanlar sefildirler.’ ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu’nun konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

“2016’dan bugüne kadar 19 bin 336 Suriyelinin de asayiş sorunları sebebiyle ülkeden çıkışı sağlandı. 2020 yılında Avrupa’da sınır dışı başarı oranı yüzde 18, bizde geri gönderme yakaladıklarımızın yüzde 40 olarak kayıtlara geçmiştir. Ve 2022 yılında, geçen yılın aynı dönemine göre sınır dışı başarı oranı yüzde 73 artışla yüzde 41.2 olmuş, sayı da 20 bin 636 olarak gerçekleşmiştir.

Göç idaresi başkanlığı verilerine göre bu dönemde Türkiye’deki geçici koruma altındaki Suriyeli sayısı 220 binden 3,5 milyona yükselmiştir. Eşine az rastlanan bir yoğunlukta kitlesel göçe maruz kalan Türkiye bu dönemde attığı adımlarla süreci sosyal ekonomik veya güvenlik noktasında herhangidir zafiyete mahal vermeden yönetebilmiştir.”

BÜYÜKELÇİLERE ‘KIŞKIRTICILIK YAPMAYIN’ UYARISI

Konuşmasında Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına cevap veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Büyükelçilere de sesleniyorum. Yanımıza gelip bu süreci çok iyi yönetiyorsunuz deyip el altından ana muhalefetin liderine kışkırtıcılık yaptırmayın. Burası Türkiye, babanızın malı değil. Bu ülkeyi büyükelçilere peşkeş çektirmeyiz. Çektirirsek bize cumhuriyeti emanet edenler hesabını sorar” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir