İçişleri Bakanı Soylu, CHP’li belediyelerdeki terör yapılanmasını ifşa etti

Bakan Soylu, 2019-2022 aralığında 74 belediye için yürütülen terörle bağlantılı 88 soruşturmadan 79'unun tamamlandığını açıkladı.

featured

 

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde 2 adli soruşturma yürütüldüğünün aktaran Bakan Soylu, şunları açıkladı:

“PKK/KCK terör örgütü adına kırsal alanda silahlı eylem yaparken etkisiz hale getirilen örgüt mensuplarının 1. derece aile yakini olan, terör örgütü tarafından sözde değer ailesi olarak adlandırılan,sosyal medya hesapları üzerinden PKK/KCK terör örgütünü öven, elebaşının posteri altında fotoğraf çektirip paylaşan, terör örgütünün sözde bayrağını/flamasını paylaşan, kırsal alanda faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarının silahlı olacak şekilde fotoğraflarını paylaşan, yapılan aramada terör örgütü elebaşına ve mensuplarına ait fotoğraf, video gibi materyaller ele geçirilen ve 2019 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerden sonra Mersin Büyükşehir Belediyesinde işe girdiği anlaşılan 10 belediye personeli, 15 Eylül tarihinde yapılan operasyonla gözaltına alındı. Bu 10 belediye çalışanından 2’sinin çocuklarının PKK/KCK kırsal alanında faaliyet gösterirken etkisiz hale getirildiği ve diğerlerinin 1. ve 2. derece aile bireyleri hakkında terör suçlarından işlem yapıldığı tespit edildi. Gözaltıların ertesi günü adli makamlara sevk edilen şüphelilerden 3’ü tutuklandı. 7 kişinin ise adli kontrol kararı ile yargılanmalarına devam ediyor.İçişleri Bakanı Soylu, 2019-2022 arasında 74 belediyede terörle bağlantılı 88 soruşturma yürütüldüğünü, bunlardan 79’unun tamamlandığını açıkladı.

Bakan Soylu’nun açıklamalarında öne çıkan detaylar ise şöyle:

“Biz Ticaret Bakanlığı müfettişleri ve Hazine ve Maliye Bakanlığı Müfettişleri ile, aynı zamanda istifade edebilmek için MASAK uzmanları ile soruşturmalarımızı yapıyoruz. Bunlar da savcılık mahkeme eli ile yürütülür. Bizim yaptığımız idari denetim ve soruşturmalar 5 şekilde başlar. Birincisi vatandaşların ihbar ve şikayetleri ile. İkincisi cumhuriyet savcılarının talepleri ile. Üçüncüsü olağan kontrollerdir. Müfettişlerimiz yıllık kontrollere gider. Buradan bir takım sonuçlar çıkar. Dördüncü olarak, kamuoyuna yansıyan haberler üzerine. Beşinci olarak da bakanlıkça resen herhangi bir konuda şüpheli, sıkıntıya sebebiyet verebilecek bir durum söz konusu ise soruşturma başlatabilir.

Aynı zamanda belediye şirketleri ile ilgili de bu konuda adım atılabilir. Ancak bu şirketlerin Türk Ticaret Kanunu’na tabi olmaları nedeniyle, denetimler için Ticaret Bakanlığı’nda müfettiş talep edip soruşturmayı müştereken takip ediyoruz. Bu itibarla belediye şirketlerinde, altını çizerek söylüyorum, işe alma ve çıkarma yetkisinin şirket yönetimlerine ait olduğunu ifade etmek isterim. Kamunun hiçbir denetim sürecinde belediyelerin, yerel yönetimlerin şirketlerin işe alma ve işten çıkarma tasarrufu bakanlıkça uygulanamaz.

Soruşturmaların dağılım hakkında biraz bilgi vermek isterim. Daha önce terör soruşturmalarından aşina olduğumuz, özellikle HDP’li belediyeler vasıtası, yoğun bir çaba ile bertaraf ettiğimiz terör iltisaklı faaliyetlerin 2019 yılı mahalli idareler seçimlerinden sonra, özellikle CHP’ye mensup belediyelere terör örgütleri irtibat ve iltisaklı olan şahıslar yerleştirilerek tekrar canlandırılmaya çalışıldığı emarelerinin görülmesi üzerine bakanlık olarak konuya müdahil olduk.

Etraflıca araştırmak üzere mülkiye müfettişleri mahalli idareler kontrollerini ilgili belediyelerde görevlendirdik. Burada sadece bir siyasi partiye mensup değil, birçok siyasi partiye yönelik terör soruşturması kapsamlı bir şekilde açıldı.

2019’da 33 belediyede toplam 42 soruşturma, 2020 yılında 13 belediyede toplam 14 ur, 2021’de 16 belediyede toplam 18 soruşturma, 2022’de 12 belediyede toplam 14 soruşturma olmak üzere; toplam 74 belediyede 88 soruşturma terör kapsamında yürütülmüştür. Bu 88 soruşturmadan 79’u tamamlanmış, 42 ön inceleme raporu, 19 araştırma raporu, 33 tevdi raporu, 2 inceleme raporu, 3 form inceleme raporu, 2 tazmin raporu düzenlenmiştir. 9 soruşturma ise hala devam etmektedir.”

Zaman zaman muhalefet partileri tarafından, özellikle muhalefet partili belediyelere müfettiş gönderildiği, bu yolla muhalefet partili belediyeleri üzerinde baskı oluşturulmaya çalışıldığı iddiaları dillendirilmektedir. Bu iddianın mesnetsiz, tamamen siyasi içerik taşıdığını, aslında devletin ve denetim mekanizmalarını etkisizleştirmeyi hedef aldığını ve ortaya çıkan soruşturma sonucundaki usulsüzlükler ve yolsuzlukların aslında siyasi saikler ile ortaya konulduğunu ifade edebilmek için maalesef söylenen gerçekle ilgisi olmayan iddialardır.

Buna delil olması açısından 2019-2022 arasında bakanlık makamından alınan genel soruşturma, araştırma, ön inceleme ve araştırma onay sayılarını da paylaşayım. AK Parti için 885 onay, bu yüzde 33 buçuğa geliyor, CHP için 1.107 onay yüzde 41.

MERSİN’DE 54 KİŞİ TESPİT EDİLDİ

Bakan Soylu, “Mersin Büyükşehir Belediyesine bağli şirketlerde toplam 54 kişinin terör örgütleriyle irtibat/iltisakli olduğu tespit edildi. Bunlardan 30 şüpheli hakkında “PKK/KCK veya FETÖ/PDY terör örgütü üyesi olmak terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından verilmiş mahkeme kararları var; bazılarının ise yargılamaları sürüyor. 54 kişiden diğer 24’ün ise sözde değer ailesi olması açısından 1. ve 2. derece yakınları olan kişilerin PKK/KCK terör örgütünün dağ kadrosunda veya Avrupa ülkelerindeki yapılanması içerisinde yer aldığı; bazılarının güvenlik güçlerince sağ olarak ele geçirilmiş olduğu ve haklarında adli işlem yapıldığını anlaşıldı. Yani bu 54 kişiden 30 kişi doğrudan iltisaklı veya örgüt üyesi, 24 kişinin de 1. ve 2. derece yakınları örgüt üyesi veya iltisaklı kişiler, yani sözde “değer ailesi” olarak değerlendirilebilecek kişilerdir. Bu 54 kişi işe alınırken, geçerli mevzuat hükümleri uygulansaydı, bunları işe girmeleri mümkün olmayacaktı. Bu konuda sorumluluğu bulunan 21 kişi hakkında müfettişlerimizce 10 Ekim tarihinde hazırlanan raporu düzenlenmiş ve Mersin Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu” dedi.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde 2 adli soruşturma yürütüldüğünün aktaran Bakan Soylu, şunları açıkladı:

“PKK/KCK terör örgütü adına kırsal alanda silahlı eylem yaparken etkisiz hale getirilen örgüt mensuplarının 1. derece aile yakini olan, terör örgütü tarafından sözde değer ailesi olarak adlandırılan,sosyal medya hesapları üzerinden PKK/KCK terör örgütünü öven, elebaşının posteri altında fotoğraf çektirip paylaşan, terör örgütünün sözde bayrağını/flamasını paylaşan, kırsal alanda faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarının silahlı olacak şekilde fotoğraflarını paylaşan, yapılan aramada terör örgütü elebaşına ve mensuplarına ait fotoğraf, video gibi materyaller ele geçirilen ve 2019 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerden sonra Mersin Büyükşehir Belediyesinde işe girdiği anlaşılan 10 belediye personeli, 15 Eylül tarihinde yapılan operasyonla gözaltına alındı. Bu 10 belediye çalışanından 2’sinin çocuklarının PKK/KCK kırsal alanında faaliyet gösterirken etkisiz hale getirildiği ve diğerlerinin 1. ve 2. derece aile bireyleri hakkında terör suçlarından işlem yapıldığı tespit edildi. Gözaltıların ertesi günü adli makamlara sevk edilen şüphelilerden 3’ü tutuklandı. 7 kişinin ise adli kontrol kararı ile yargılanmalarına devam ediyor.

TERÖRİST CENAZESİNE KATILMIŞ

Mersin Büyükşehir Belediyesindeki ikinci adli soruşturmada da 28 Eylül tarihinde PKK/KCK terör örgütünün propagandasını yapan ve terör örgütüne eleman temin eden, aralarında 18 belediye personelinin bulunduğu 20 kişi yakalanmış ve gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında, Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Bedrettin Gündeş’in, terörist cenazelerine katıldığı, maddi destek sağladığı, terör örgütü propagandası yaptığı tespit edildi. Adli makamlara sevk edilen bu kişi tutuklamdı. En güncel haliyle, 2 adli operasyonda toplam 28 kişi gözaltina alınmış, bunlardan 14 kişi hakkında kamu davası açılmış, toplam 4 kişi tutuklandı.

 

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında; PKK/KCK-TDÖ Çukurova Bölgesi İdeolojik Alan, Kültür, Eğitim, Cezaevi Dış Koordinasyon ve gençlik yapılanması (DGH) sorumlularının aralarında bulunduğu 38 şahsın yakalanmasına yönelik Adana merkezli 8 ilde (Diyarbakır, Van, Şırnak, Osmaniye, Kahramanmaraş Mardin ve Mersin) gerçekleştirilen eş zamanlı operasyon neticesinde 37 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Adana/Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Funda Buyruk’un belediye binasında bulunan makam odasında, Binevş Kültür ve Sanat Derneği’nde ve şahısların ikametlerinde yapılan aramalarda; 3 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet kurusıkı tabanca, 4 şahıs tutuklanmış, 2 belediye personelinin de aralarında bulunduğu 27 şahsın adli kontrol kararıyla yargılanmalarına devam edilmektedir.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDE PKK’LI ÇIKTI

Bakan Soylu, İzmir Büyükşehir Belediyesindeki PKK’lıyı açıkladı. Bakan Soylu, “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yürütülen adli soruşturmada, haklarında ifade ve teşhis bulunan PKK/KCK terör örgütü adına faaliyet yürüten kişilere yönelik başlatılan operasyonda gözaltına alınan 50 şüpheliden biri olan Mustafa Demir’in SGK kaydında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığında tekniker olduğu yazıyor. Bu kişi gözaltına alındı ve sevk edildiği adli makamlarca tutuklanarak cezaevine teslim edildi. Halen Sincan cezaevinde bulunuyor. Bu kişinin ayrıca, Kandil bölgesinde 15-20 Mayıs 2004 tarihinde, sözde PKK Korgra-Gel 2. Kongresi’ne katıldığı tespit edildi.”

 

İstanbul Ataşehir Belediyesiyle ilgili olarak açıklamasında Bakan Soylu, şunları aktardı:

“Ataşehir Belediye Başkanlığının 01/01/2019 tarihinden itibaren; personel, imar, ihale, yapi ruhsatları ile işyeri açma ve çalışma ruhsatları iş ve işlemleri” ile ilgili olarak, özel teftiş yaptı. Bu özel teftiş kapsamında;
“Ataşehir Belediyesi DHKP/C’ye çalışıyor” başlıklı haberler üzerine Mülkiye Müfettişliğince yürütülen incelemelerde; belediyede ve iştiraki olan Atabel ve Ataper adli şirketlerinde çalışanlardan toplam 125 kişinin silahlı terör örgütüne üye olmak, terör örgütü propagandası yapmak, silahla yağmalamak, silahla yaralamak, resmi belgede sahtecilik, hırsızlık, dolandırıcılık, tefecilik, cinsel taciz, göçmen kaçakçiliği, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal etmek, ticaretini yapmak ve kullanmak gibi suçlardan kayıtlarının bulunduğu tespit edildi.

ATAŞEHİR BELEDİYESİNDEKİ TERÖRİSTLER

2019 yılından önce işe başlatılmış olan 16 çalışanın terör örgütleriyle irtibat ve iltisakinin olduğu, bunlardan 3 kişinin DHKP/C terör örgütüyle, 13 kişinin ise diğer terör örgütleriyle irtibat ve iltisakinin olduğu; 2019 yılından sonra işe başlatılan 13 çalışanın kendisi veya birinci derecede yakınlarını terör örgütleriyle irtibat ve iltisakinin olduğu, bunlardan 1’inin DHKP/C, 1’inin FETÖ, 7’inin PKK/KCK, 1’inin TKEP/lL, 1’inin TKPM/L, 1’inin MKP ve 1’inin El-Kaide ile irtibat ve iltisakinin olduğu tespit edildi. bu kişilerin Ataşehir Belediyesinin gizlilik içeren birimlerinde, cinsel taciz suçundan kaydı olan kişilerin ise kadın ve çocukların yoğun olarak bulunduğu alanlarda hizmet sunan Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Kadın ve Aile Müdürlüğü gibi hassas birimlerde görüldü. Sorumluluğu bulunan görevliler ile ilgili olarak tevdi raporu düzenlenmiş ve bakanlığımca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.”

15 BİN KİŞİNİN SORUŞTURMASI YAPILMADI

İstanbul Büyükşehir Belediye’ndeki işe alınlar ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, “SGK ve İBB verilerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda;

İBB’ye 1.984, İSKİ’ye 454, İETT’ye 66 ve belediye iştiraki olan 30 şirkete 22 bin 857 kişi olmak üzere, toplam 25 bin 361 kişinin ilk defa işe alındığı, ayrıca, İBB verilerine göre aynı dönem içerisinde belediye şirketlerinden 21 bin 356 kişinin işten çıkarıldığı tespit edildi. Yani aslında belediyede bir personel tasarrufu olmamış, bilakis, 4.005 kişilik bir artış yaşanmıştır. 31/12/2021 tarihi itibariyle; ilk defa işe alınan 25 bin 361 kişiden, 15 bin 125 kişi hakkında belediye tarafından hiçbir güvenlik soruşturmasi ve arşiv araştırması talebinde bulunulmamış ve ayrıca, mevzuata göre şirketlerde ilk defa işe alınanlar için değerlendirme komisyonu oluşturulması gerekirken bu da yapılmamıştır” dedi.

1668 KİŞİNİN VEYA YAKINININ TERÖR ÖRGÜTÜ İRTİBATI…

İstanbul Büyükşehir Belediyesinde işe alınan 1668 kişinin veya yakınının terör örgütü irtibatı/iltisakına dair kaydı ve adli kayıt bulunduğu belirlenmiştir. Söz konusu 1668 kişinin terör örgütlerine göre dağılımı şöyledir; FETÖ/PDY 875, PKK/KCK 432, DHKP/C 143, THKP/C 66, TKP/ML 64, MLKP 33, DEAŞ 3, El Kaide 1 ve diğer örgütler 51’dir.1668 kişiden, incelemeye konu olanlar arasındaki 6’sının, PKK/KCK terör örgütü adına kırsalda silahlı faaliyet göstermiş olduğu belirlendi

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir