İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı’dan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a ‘ırkçılık’ tepkisi

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın, "Hatay’da doğan 4 çocuktan 3'ünün Suriyeli olduğu" şeklindeki açıklamasının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Türkiye’de doğan Suriyeli bebek oranının yüzde 8, Hatay'da ise 4'te 1 olduğunu belirten İsmail Çataklı, "Rakamlar üzerinden yalan söyleyerek ırkçılık yapmak, tam da faşist zihniyetin alışkanlığıdır. Yarın Hatay Valiliğimizce kendisi hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır." dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla Suriyelilerle ilgili ırkçı paylaşım yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a sert tepki gösterdi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Hatay’da doğan 4 çocuktan 3’ünün Suriyeli olduğu” şeklinde açıkça yalan söyleyerek Milletimizi tahrik etmeye kalkmıştır. Türkiye’de doğan Suriyeli bebek oranı %8, Hatay’da ise 4’te 1’dir.

Rakamlar üzerinden yalan söyleyerek ırkçılık yapmak, tam da faşist zihniyetin alışkanlığıdır! Yarın Hatay Valiliğimizce kendisi hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır. Bu mübarek gecede müfteri ve yalancıları Allah’a havale ediyoruz.

 

NE OLMUŞTU?

Hatay’da siyasi gücünü kaybeden ve yolsuzluk iddiaları yüzünden partisi CHP ile ters düşen Şavaş, kurtuluş yolu olarak mazlum göçmenlere saldırmayı tercih etti. Kullandığı nefret söylemi ile göçmenleri hedef haline getiren ve ötekileştiren Savaş, son olarak skandal bir açıklamaya imza attı. 

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Suriyeli nüfus artışının şehrin geleceğini kritik noktalara sürüklediğini açıkladı. Hatay’da yeni doğan her 4 bebekten 3’ünün Suriyeli olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Savaş “Önlem alınmaması halinde 12 yıl sonra Hatay Suriyeli bir başkana teslim edilecek” dedi.

Sosyal demokratlarda ırkçılık salgını! CHP’li Fikri Sağlar’dan skandal paylaşım

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı’dan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a ‘ırkçılık’ tepkisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.